Komputery i laptopy

AMD podbija rynek kart graficznych, NVIDIA jest za droga?

Kamil Pieczonka
AMD podbija rynek kart graficznych, NVIDIA jest za droga?
66

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała swój cykliczny, kwartalny raport na temat rynku GPU i wynika z niego kilka ciekawostek. Największa z nich to fakt, że AMD miało większy udział w sprzedaży niż NVIDIA.

AMD lepsze niż NVIDIA pierwszy raz od 5 lat

Dane podane w najnowszym raporcie JPR są całkiem ciekawe. Sprzedaż GPU w drugim kwartale 2019 roku wzrosła o 0,6% względem pierwszego ale była aż o 10,4% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To efekt kryptowalutowego "kaca", w zeszłym roku popyt na GPU był jeszcze napędzany przez osoby, które wykorzystywały GPU do "kopania". Teraz efekt ten praktycznie zanikł i dlatego odbija się to na wynikach AMD i NVIDIA. Wygląda jednak na to, że ta pierwsza firma radzi sobie znacznie lepiej.

W drugim kwartale 2019 roku AMD zwiększyło sprzedaż o 9,85% co jest świetnym wynikiem. NVIDIA praktycznie utrzymała się na poziomie z pierwszego kwartału, a Intel odnotował niewielki spadek o 1,4%. Tym samym AMD po raz pierwszy od 3. kwartału 2014 roku ma większą sprzedaż niż NVIDIA. To dosyć zaskakujące bo w tamtym okresie nie zadebiutowały jeszcze najnowsze modele Radeon RX 5700. Wygląda na to, że agresywna polityka cenowa przynosi efekty i tak dobre wyniki zapewniły jeszcze starsze modele Radeon RX 570/580. Warto też wziąć pod uwagę, że JPR podaje wyniki ilościowe, a nie wartość sprzedaży.

W 2. kwartale na rynek trafiło 76,7 miliona nowych GPU, o blisko 9 milionów mniej niż w analogicznym okresie rok temu.  27% (~20,7 miliona) z tych kart to modele dedykowane, czyli wyposażone w chipy od AMD oraz NVIDIA. 3/4 rynku nadal należy do Intela, który swój udział w rynku zawdzięcza GPU zintegrowanym ze swoimi procesorami. Ciekawie będzie w przyszłym roku, gdy gigant wejdzie na rynek dedykowanych kart graficznych i jeszcze mocniej zacznie podbierać klientów AMD i NVIDIA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu