Komputery i laptopy

AMD podbija rynek kart graficznych, NVIDIA jest za droga?

Kamil Pieczonka
66

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała swój cykliczny, kwartalny raport na temat rynku GPU i wynika z niego kilka ciekawostek. Największa z nich to fakt, że AMD miało większy udział w sprzedaży niż NVIDIA.

AMD lepsze niż NVIDIA pierwszy raz od 5 lat

Dane podane w najnowszym raporcie JPR są całkiem ciekawe. Sprzedaż GPU w drugim kwartale 2019 roku wzrosła o 0,6% względem pierwszego ale była aż o 10,4% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To efekt kryptowalutowego "kaca", w zeszłym roku popyt na GPU był jeszcze napędzany przez osoby, które wykorzystywały GPU do "kopania". Teraz efekt ten praktycznie zanikł i dlatego odbija się to na wynikach AMD i NVIDIA. Wygląda jednak na to, że ta pierwsza firma radzi sobie znacznie lepiej.

W drugim kwartale 2019 roku AMD zwiększyło sprzedaż o 9,85% co jest świetnym wynikiem. NVIDIA praktycznie utrzymała się na poziomie z pierwszego kwartału, a Intel odnotował niewielki spadek o 1,4%. Tym samym AMD po raz pierwszy od 3. kwartału 2014 roku ma większą sprzedaż niż NVIDIA. To dosyć zaskakujące bo w tamtym okresie nie zadebiutowały jeszcze najnowsze modele Radeon RX 5700. Wygląda na to, że agresywna polityka cenowa przynosi efekty i tak dobre wyniki zapewniły jeszcze starsze modele Radeon RX 570/580. Warto też wziąć pod uwagę, że JPR podaje wyniki ilościowe, a nie wartość sprzedaży.

W 2. kwartale na rynek trafiło 76,7 miliona nowych GPU, o blisko 9 milionów mniej niż w analogicznym okresie rok temu.  27% (~20,7 miliona) z tych kart to modele dedykowane, czyli wyposażone w chipy od AMD oraz NVIDIA. 3/4 rynku nadal należy do Intela, który swój udział w rynku zawdzięcza GPU zintegrowanym ze swoimi procesorami. Ciekawie będzie w przyszłym roku, gdy gigant wejdzie na rynek dedykowanych kart graficznych i jeszcze mocniej zacznie podbierać klientów AMD i NVIDIA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot