Nokia

Można już otrzeć łzy - Nokia będzie produkować smartfony i tablety

Paweł Winiarski
Można już otrzeć łzy - Nokia będzie produkować smartfony i tablety
149

Nokia to dla wielu Polaków pierwsza nazwa jaka przychodzi do głowy, gdy ktoś zapyta ich o telefony komórkowe. Na rynku smartfonów i tabletów tak dobrze się już nie kojarzyła, ale wcale nie znaczy to, że nie może zacząć. Firma wraca bowiem do ich produkcji.

Maciek pisał już dziś o Nokii, chodziło jednak o klasyczne telefony, a nie o smartfony. Microsoft sprzedał tradycyjne telefony firmie FIH Mobile, jednostce korporacji Foxconn. Jeśli zastanawialiście się, co stanie się ze smartfonami - będą, podobnie jak tablety. Fińska firma będzie licencjonować swoją nazwę i projekty nowo powstałej firmie HMD global, która będzie sprzedawać telefony i tablety oparte na Androidzie.

HMD global ma swoją siedzibę w Finlandii i dowodzona jest przez Arto Nummela, weterana Nokii, który przeniósł się do Microsoftu gdy ten przejął fiński biznes telefoniczny. HMD zawarło z Microsoftem umowę, na bazie której przejmie prawa do używania nazwy Nokia, jak również niektórych praw dotyczących projektów urządzeń. Transakcja ma być dopięta do końca czerwca.

Jeśli zastanawiacie się dlaczego nie wspomniałem o wearables, to przypomnę, że w kwietniu Nokia przejęła za 191 milionów dolarów firmę Withings i sama będzie produkować urządzenia ubieralne.

grafika

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu