Nokia poinformowała o planowanym przejęciu francuskiego producenta wearables Withings. Na stole znalazło się blisko 200 mln dolarów.
Nokia przejmuje Withings za 191 mln dolarów. Finowie stawiają na wearables i IoT
Withings ma wesprzeć dywizję zaawansowanych technologii w Nokii. Firma chce w ten sposób umocnić swoją pozycję w "Internet of Things". Rajeev Suri, CEO Nokii w oświadczeniu dotyczącym przejęcia mówi o kluczowym znaczeniu technologii związanych ze zdrowiem. W nadchodzących latach mają one być jednym z najszybciej rozwijających się segmentów IoT.
Withings został powołany do życia w 2008 roku. Dziś firma zatrudnia 200 pracowników - nie tylko we Francji, ale również w UK, Hongkongu i USA. Francuski producent dotąd zaistniał przede wszystkim dzięki nietuzinkowym wearables. W ich ofercie znajduje się elegancki smartwatch Active o klasycznych designie (z cyferblatem). Urządzenie jest ciekawym połączeniem tradycyjnych rozwiązań z nowymi technologiami, a więc oprócz pokazywania godziny potrafi też mierzyć krok, informować o powiadomieniach i nie tylko. Withings to również monitor aktywności fizycznej z ekranem e-ink, a także inteligentny termometr synchronizujący pomiary z mobilną aplikacją za pomocą WiFi lub Bluetooth. Francuzi produkują też ciśnieniomierze, wagi i wiele innych. Niejednokrotnie przy tym udowadniali już, że mają ciekawe pomysły i nie boją się ich wdrażać. Ich urządzenia są kompatybilne i potrafią się komunikować z ponad setką różnych aplikacji mobilnych.
To kolejne tak duże przejęcie fińskiej Nokii w ostatnim czasie. W kwietniu ubiegłego roku firma wyłożyła 16,6 mld dolarów na przejęcie Alcatel-Lucent, co miało na celu wsparcie dywizji hardware i nawiązanie efektywne rywalizacji ze szwedzkim Ericssonem na rynku rozwiązań biznesowych i telekomunikacyjnych. Finowie nie boją się jednak też rezygnować z technologii, które, ich zdaniem, nie pasują od obranej ścieżki. Latem minionego roku za 3 mld odsprzedali niemieckiemu konsorcjum motoryzacyjnemu platformę HERE Maps.
Nokia ciągle próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości, jaka nastała po odkupieniu działu mobilnego przez Microsoft. Dziś firma głównie licencjonuje swoją markę chińskim wykonawcom. Ostatnio jednak było też o niej głośno dzięki takim urządzeniom, jak tablet N1 czy kamerka Ozo służąca do rejestrowania wideo 360º. Czy Withings pasuje do tej koncepcji? Zakupiona technologia jest z całą pewnością bardzo przyszłościowa, a to być może pozwoli Nokii znów zaistnieć na rynku konsumenckim za kilka(naście) lat, gdy rozwiązania z kategorii IoT prześcigną swoją popularnością smartfony, tablety i pecety.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu