Mobile

Mozilla szykuje Boot to Gecko do przyszłorocznego debiutu!

Kamil Mizera
7

System operacyjny na smartphony od Mozilli wywołuje spore poruszenie. Boot to Gecko ma być w pełni oparty na HTML5, który już wkrótce może stać się fundamentem mobilnych produktów, czym stawia się w pewnej opozycji do obecnie istniejących zamkniętych systemów mobilnych. Wprawdzie raczej nie zagrozi...

System operacyjny na smartphony od Mozilli wywołuje spore poruszenie. Boot to Gecko ma być w pełni oparty na HTML5, który już wkrótce może stać się fundamentem mobilnych produktów, czym stawia się w pewnej opozycji do obecnie istniejących zamkniętych systemów mobilnych. Wprawdzie raczej nie zagrozi on Google czy Apple, ale bez wątpienia może wywołać zmiany w świecie aplikacji mobilnych. Na razie jednak jeszcze nie trafił na rynek. Ale to już wkrótce ma się zmienić.

Otóż, według ostatnich doniesień, w 2013 roku Boot to Gecko ma zadebiutować na smartphone’ach w… Brazylii. Partnerem Mozilli w tym kraju jest telekom Telefonica, z którym Mozilla ma zamiar wypuścić do komercyjnej sprzedaży telefony opatrzone jej systemem mobilnym.

Wybór Brazylii wydaje się dość dziwny, jednak to tylko pozór. W tym momencie Brazylia jest 6 największym rynkiem mobilnym na świecie, i dziesiątym jeżeli chodzi o smartphony. W 2011 roku Brazylia miała 1,8% udziału w tym rynku, w tym roku jej udział ma się zwiększyć do 2,3%, a do 2016 roku może osiągnąć 4,7%. Rynek ten staje się coraz większy, a do tego jest wciąż nader świeży.


http://youtu.be/Q2NvLmmhOM8
Czy Boot to Gecko odniesie na brazylijskim rynku komercyjny sukces? Trudno powiedzieć. Ale bez wątpienia będzie to świetny poligon dla Mozilli i jej systemu mobilnego. Jeżeli firmie uda się przekonać brazylijskich konsumentów do korzystania z jej systemu, to być może doczekamy się Boot to Gecko również w innych krajach.

Jestem bardzo ciekawy, jak sprawuje się ten system w codziennej pracy i choć nie wróżę w najbliższych latach zbytniego sukcesu Mozilli, to Boot to Gecko bez wątpienia jest nową jakością, z której może w przyszłości powstać coś naprawdę interesującego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MozillaBoot to GeckoBrazylia