Polska

MON przejmuje od NASK kontrolę nad wszystkimi stronami w domenie mil.pl

Grzegorz Ułan
MON przejmuje od NASK kontrolę nad wszystkimi stronami w domenie mil.pl
6

Jak czytamy w dzisiejszym artykule na Dziennik.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej przejęło z końcem października od NASK prawa do zarządzania domenami z adresem mil.pl. Oznacza to, że teraz MON będzie jedynym organem zarządzającym i rejestrującym strony w tej domenie, a obecni właściciele takich stron muszą je oddać w przeciągu 3 miesięcy, chyba, że uzasadnią i udowodnią, iż są instytucjami związanymi z obronnością Rzeczypospolitej Polskiej.

Artur J. Dubiel, koordynator Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa, który jest właścicielem domen takich jak awl.mil.pl, wot.mil.pl, obronaterytorialna.mil.pl, wojskaspecjalne.mil.pl, polska.mil.pl, dostał właśnie pismo z NASK, które wypowiedziało mu umowę na utrzymanie tych domen:

Część posiadanych domen najnormalniej w życiu przejąłem, kiedy podmioty wojskowe przestały z nich korzystać. Pod częścią z nich były serwisy internetowe, np wieloletni portal i forum w domenie http://polska.mil.pl , adres http://link.mil.pl wykorzystywałem do skracacza linków okołomilitarnych, pod http://kravmaga.mil.pl był serwis społecznościowy dot. stylu walki krav maga. Adres http://jwk.mil.pl użyczałem z kolei całkowicie darmowo adminom profilu o wojskach specjalnych na Facebooku.

Ile tak naprawdę jest tych domen w prywatnych rękach? Ciężko oszacować, ale wpisałem w Google zapytanie site:mil.pl, które zwróciło 374 tysiące wyników. Ale i na tej podstawie nie da się tego stwierdzić, bo duża ich część i tak już jest pod kontrolą MON-u. Na przykład www.wp.mil.pl, która to przekierowuje na www.mon.gov.pl.

Z jednej strony ruch ten jest zrozumiały, domeny takie jak .gov.pl, edu.pl czy właśnie mil.pl jednoznacznie się kojarzące, powinny być pod kontrolą odpowiednich instytucji. Z drugiej strony szkoda, że w ogóle do tego doszło, że przez długi czas były uwolnione i każdy mógł sobie je rejestrować czy przejmować.

Najwyraźniej było to niedopatrzenie, które naprawiane jest już od zeszłego roku. Przeglądając strony w tej domenie, trafiłem na jedną, która ma jeszcze aktywną „zaślepkę” z 2016 roku - army.mil.pl, a po chwili przekierowuje na stronę: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Photo: Marcin_Kadziolka/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu