Usługa Historia Pojazdu działa już od kilku lat, dzięki niej kupujący używane samochody zarejestrowane w Polsce mogą sprawdzić czy pojazd ma ważne OC, badania techniczne, liczbę właścicieli oraz czy nie został skradziony. Dziś Ministerstwo Cyfryzacji przysłało nam komunikat informujący o rozszerzeniu bazy pojazdów o samochody importowane z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady.
Nie kupuj kota w worku! Historiapojazdu.gov.pl wzbogacona o zagraniczną przeszłość pojazdu
Historiapojazdu.gov.pl - Sprawdź zanim kupisz
Od 15 grudnia 2017 r. w systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Natomiast od stycznia 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a na przykład już są oferowane do sprzedaży.
Usługa jest dostępna całkowicie za darmo. Jeśli szukany przez Was samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” znajdziecie informacje o nim w 7 kategoriach:
- Kradzież
- Złomowanie
- Powypadkowy
- Uszkodzony
- Przekręcony licznik
- Niedopuszczony do ruchu
- Służył jako taxi
Jeśli któryś z parametrów się potwierdzi w systemie pojawi się alert oznaczony na czerwono, jeśli wszystko będzie z nim w porządku pojawi się zielony komunikat. Natomiast jeśli pojazdu nie ma w bazie, system również o tym poinformuje.
Obecnie w bazie znajdują się samochody między innymi z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. Niestety brakuje w niej pojazdów zza naszej zachodniej granicy, czyli Niemiec, ale te pojawić się mają w niedalekiej przyszłości.
Co czeka nas od nowego roku? W styczniu 2018 roku na Historia Pojazdu baza rozszerzona zostanie o pojazdy, których nie ma jeszcze w bazie CEPiK, czyli nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce, będzie można je sprawdzić przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego.
Bez profilu eGO możliwe będzie sprawdzenie wszystkich zarejestrowanych pojazdów, po uprzednim wprowadzeniu numeru rejestracyjnego i VIN pojazdu oraz daty pierwszej rejestracji, uzyskamy następujące informacje:
- dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa)
- terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie
- odczyt licznika, zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje o odczycie licznika są gromadzone od początku 2014 roku)
- informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
- liczbę właścicieli i województwo rejestracji
- informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej
- informację, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony
To nie wszystkie nowości, o jakich dziś Ministerstwo Cyfryzacji informuje.
Od dziś na stronie Obywatel.gov.pl możliwa będzie płatność online za zamówione online akty stanu cywilnego. Oczywiście tu również potrzebny będzie do tego Profil Zaufany (eGO). Prowizja za tę dogodność wyniesie tylko 0,59 zł.
Od stycznia natomiast pojawi się kolejna e-usługa - możliwość zameldowania się przez internet.
Nowości pojawiły się także w kolejnej usłudze mDokumenty. Obok udostępnionej w październiku aplikacji mObywatel, służącej do potwierdzania swojej tożsamości pomiędzy obywatelami, dziś pojawił się kolejna mWeryfikator.
Aplikacja działa podobnie, ale służyć będzie do potwierdzania tożsamości na linii obywatel - przedsiębiorca. Dzięki aplikacji mWeryfikator, każdy przedsiębiorca będzie mógł zweryfikować dane okazywane mu przez klienta na smartfonie. Zaraz po okazaniu wszystkie informacje dotyczące obywatela zostają usunięte z mWeryfikatora przedsiębiorcy. Co ważne, przedsiębiorca nie musi posiadać Profilu Zaufanego, w przeciwieństwie do obywateli, którzy korzystają z aplikacji mObywatel.
Photo: SashaKhalabuzar/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu