Felietony

Wyszukiwarka Google: porady i sztuczki, które musicie znać!

Kamil Świtalski
Wyszukiwarka Google: porady i sztuczki, które musicie znać!
28

Google, rzecz... niby prosta. Ale nie wszyscy korzystają z dodatkowych opcji wyszukiwarki, które pozwolą uzyskać bardziej owocne wyniki!

Standardowe pole wyszukiwarki które wita nas na głównej stronie wyszukiwarki to jeszcze nie wszystko, co produkt ma do zaoferowania. Jeżeli kiedykolwiek zależało wam na bardziej precyzyjnych wynikach, to z pewnością dociekaliście jak je uzyskać. Dla tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli ku temu okazji — kilka porad i wyjaśnień.

Dodatkowe narzędzia wyszukiwania Google

To rzecz niesłychanie prosta i dostępna... na głównej stronie, tuż pod polem wyszukiwarki. Tuż za zakładkami z grafikami, wiadomościami filmami etc. dostępne są Narzędzia. Po ich rozwinięciu czekać będą trzy zakładki: język wyników wyszukiwania, czas opublikowania interesującej nas treści, a także typ wyników: wszystkie lub dokładne? W tej zakładce najczęściej prawdopodobnie będziecie sięgać po zmianę języka. Chociaż nie ukrywam, że ograniczenia czasowe też potrafią być niezwykle pomocne. Szczególnie jeżeli zależy nam na przeszukaniu wiadomości na dany temat, które opublikowane były na przestrzeni np. ostatnich dni, a nie od zarania dziejów.

Warto też mieć na uwadze, że takie narzędzia pozwalające doprecyzować interesujące nas wyniki wyszukiwania znajdują się także w module Google Grafika. Tam pozwolą nam one, między innymi, ustalać wielkość obrazów, kolorystykę, a nawet prawa do użytkowania, jeżeli zależy nam na darmowych obrazkach.

Przeszukuj witryny i domeny w Google

Przy powyższych narzędziach nie musieliśmy znać żadnych specjalnych poleceń. Wszystko dostępne jest w formie graficznej. Niestety — nie we wszystkich przypadkach możemy na to liczyć, a przynajmniej nie na stronie głównej Google. I jeżeli zależy wam na przeszukiwaniu wybranych stron internetowych, albo całych domen, niezbędne będzie wpisanie poleceń w okno wyszukiwania. Jakich na przykład?

Powiedzmy, że zależy nam na przeszukaniu strony antyweb.pl. I jeżeli nie chcecie w tym celu skorzystać z zaimplementowanej w serwisie wyszukiwarki, możecie to równie dobrze zrobić za pomocą Google. W tym celu wystarczy w polu wyszukiwania wpisać site:antyweb.pl, a następnie interesującą nas frazę. Na przykład wpisanie site:antyweb.pl kindle sprawi, że wyszukiwarka pokaże nam wszystkie wpisy związane z Kindle, o których pisaliśmy na Antywebie. Z analogicznego rozwiązania możemy także skorzystać, gdy zależy nam na przeszukiwaniu domen (np. .com, .pl, czy .gov). W tym celu przed wpisaniem interesującej frazy, poprzedzić ją poleceniem site:com, site:pl czy site:gov.

Naturalnie nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zawęzić wyniki wyszukiwania za pomocą narzędzi, o których wspominałem wyżej.

Zaawansowana wyszukiwarka Google

Google oferuje także zaawansowaną wyszukiwarkę, która pozwala w łatwy sposób doprecyzować interesujące nas kryteria. Za jej pośrednictwem mamy możliwość, między innymi, dodawać i wykluczać słowa kluczowe; dowolnie zawężać wyniki itd. Zaawansowany moduł wyszukiwania znajdziecie pod adresem https://www.google.pl/advanced_search

Łatwe wyszukiwanie z liczbami w roli głównej

Zakupy wydały się tutaj najlepszym przykładem, ale chodzi po prostu o wyszukiwanie zakresów cyfr i liczb: od-do. I o tym pomyśleli twórcy wyszukiwarki, zamykając polecenie w bardzo prostych dwóch kropkach. Zatem jeżeli chcielibyście znaleźć smartfon od 500 do 1000 złotych, nie musicie szukać po kilka razy, wpisując po kolei kwot. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać smartfon 500zł..1000zł — a wyniki wyszukiwania uwzględnią zakres tych kwot. Tę samą sztuczkę możecie też wykorzystać na przykład przy szukaniu ofert wakacyjnych — i nie mówię tu tylko o kwotach, ale też o długości trwania turnusu!

Istnieje także opcja wyszukiwania powyżej jakiejś liczby — w tym celu również użyjemy dwóch kropek. Na przykład poszukując power banków powyżej 500 mAh wystarczy wpisać power bank "500.. mAh".

Najłatwiejsze sprawdzanie pogody!

Nie ma łatwiejszego sposobu by sprawdzić pogodę, niż wyszukiwarka Google. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać hasło pogoda oraz nazwę miejscowości która nas interesuje, a nad całym zastępów wyników pojawi się dodatkowy moduł ze wszystkimi interesującymi nas danymi.

Łatwe sprawdzanie statusu paczek

Jeżeli wyglądacie kuriera z firmy UPS, FedEx bądź USPS, nie musicie korzystać z ich modułów wyszukiwania. Wystarczy wpisać kod śledzenia który otrzymaliście w potwierdzeniu, a status paczki otrzymacie już na głównej stronie Google.

Przeliczanie jednostek w Google

Rzecz niby banalna, ale nie zawsze chodzi o milimetry i centymetry. Czasami chcielibyśmy ekspresowo przekalkulować waluty, albo zamienić cale na centymetry — i sprawy się komplikują. Można, oczywiście, poszukać do tego dedykowanych narzędzi, ale po co, skoro wyszukiwarka Google poradzi sobie z tym zadaniem śpiewająco? Minusem jest, że komendy które przyjmuje muszą być po angielsku. Nie są to jednak specjalnie trudne kwestie. Na przykład: 15 inch to cm przeliczy nam 15 cali w centymetry, zaś jeżeli chcielibyście wiedzieć ile Euro kupicie za 100 złotych — wpiszcie 100 pln to eur.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlepogodaporadyporadnik