Polska

mObywatel zyskał nowy dokument. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać

Piotr Kurek
mObywatel zyskał nowy dokument. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać
Reklama

Najnowsza aktualizacja aplikacji mobilnej mObywatel wprowadza dodatkowy dokument, który pomoże specjalistom w potwierdzaniu swoich kwalifikacji. Oto legitymacja inżyniera budownictwa.

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się dziś nagrodą, jaką mObywatel dostał na gali "Future of Payments" zorganizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa. W ramach kategorii "Wydarzenie Przełomowe dla Rynku" aplikacja zyskała uznanie przede wszystkim za innowacyjne rozwiązania dostępne w aplikacji, w tym nowy, bezgotówkowy system ePłatności. Przy okazji odebrania nagrody, resort podał, że mObywatela zainstalowano już ponad 20 mln razy, choć wciąż nie wiadomo czy chodzi o indywidualne instalacje, czy zsumowany wynik. Wiadomo natomiast, że z cyfrowego dowodu tożsamości – mDowodu – korzysta już 8 mln Polaków, co jest fantastycznym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że dokument ten pojawił się w zeszłoroczne wakacje. W mObywatelu dostępny jest szereg usług i dokumentów ułatwiających kontakt z urzędami, czy legitymowanie się i przedstawianie swoich uprawnień.

Reklama

Polecamy na Geekweek: mObywatel stanie się rządowym "kombajnem". W drodze 200 nowych usług

mObywatel z nowym dokumentem. Kto skorzysta?

w mObywatelu dostępne są m.in. legitymacje emeryta-rencisty, szkolne i studenckie, czy adwokackie i aplikanta radcy prawnego. Z dokumentów, które poświadczają różne uprawnienia mogą skorzystać lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne – wszystko w ramach cyfrowego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu. Do grona osób, które mogą z poziomu aplikacji przedstawić odpowiednie uprawnienia, dołącza teraz kolejna grupa – inżynierzy budownictwa. Z dokumentów Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a konkretnie uchwały z dnia 11 października tego roku dowiadujemy się, że cyfrowy dokument ten udostępniany jest inżynierom budownictwa – członkom Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Legitymacja udostępniona w aplikacji mObywatel zawiera:

  • imię (imiona) i nazwisko;
  • zdjęcie;
  • numer PESEL;
  • nazwa właściwej okręgowej izby inżynierów budownictwa w której inżynier budownictwa wpisany jest na listę członków;
  • numer członkowski;
  • data ważności zaświadczenia o przynależności do izby inżynierów budownictwa;
  • informacja o posiadaniu wymaganego ubezpieczenia OC;
  • typ dokumentu;
  • status;
  • wewnętrzny identyfikator dokumentu.

Dokument potwierdza, że osoba wskazana w legitymacji jest inżynierem budownictwa – członkiem okręgowej izby inżynierów budownictwa wskazanej w legitymacji uprawnionym do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama