Ministerstwo Cyfryzacji zdradza plany związane z rozwojem aplikacji mObywatel. Już niedługo pojawi się w niej nowa usługa skierowana do kierowców. Kto z niej skorzysta i dlaczego lepiej się jej wystrzegać?
Na początku roku, kilka tygodni po tym jak Ministerstwo Cyfryzacji przejęła nowa władza, poznaliśmy kilka szczegółów związanych z planami na dalszy rozwój mObywatela. Aplikacja po skrzydłami nowego Ministerstwa Cyfryzacji ma się stale rozwijać i dostarczać obywatelom nowych funkcji. Dowiedzieliśmy się m.in., że w mObywatelu pojawi się możliwość sporządzenia protokołu zdarzenia drogowego w ramach modułu Stłuczka. W aplikacji pojawi się też funkcja zarządzania dowodem tożsamości. Będzie też moduł Moja firma, w którym będą wyświetlane informacje o działalności gospodarczej i zarejestrowanej firmie. Jak tłumaczył Sekretarz Stanu, Michał Gramatyka "są to plany w krótkim horyzoncie" i nie zdradzono zbyt wiele na ich temat. Teraz poznajemy nowe szczegóły związane z pierwszym modułem – Stłuczką.
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, kierowca za pomocą aplikacji mobilnej będzie mógł zgłosić kolizję drogową bezpośrednio na miejscu zdarzenia. mObywatel pozwoli skontaktować się z firmą ubezpieczeniową bez wzywania policji. Dlaczego możliwość zgłaszania stłuczek przy pomocy mObywatela jest tak istotna? Chodzi przede wszystkim o komfort i spokój uczestników drobnych kolizji. Dzięki temu, że aplikacja poprowadzi krok po kroku przez proces dokumentowania zdarzenia, zanotowane zostaną wszystkie niezbędne informacje. To znacząco ułatwi szybkie i właściwe rozwiązanie zgłoszenia przez odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe.
Bez angażowania policji i dodatkowego stresu związanego z dodatkowymi krokami, które z pewnością nie poprawiają już zaistniałej sytuacji. Niestety na ten moment nie znamy szczegółów związanych z tym, w jaki sposób będzie działał sam moduł i w jaki sposób wszystkie sprawy zostaną rozwiązane na miejscu. Wiemy natomiast, że nad wprowadzeniem nowego modułu do mObywatela pracuje nie tylko Ministerstwo Cyfryzacji. Przy projekcie niezbędna jest współpraca Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wdrożenie i uruchomienie "Stłuczki" planowane jest na początek wakacji. Gdy tylko usługa pojawi się w aplikacji, z pewnością was o tym poinformujemy.
mObywatel z nowościami. Na co warto czekać?
mObywatel już w tym roku doczekał się nowych dokumentów, z których skorzystać mogą zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i ci, którzy zawodowo zajmują się zagadnieniami związanymi z prawem. W aplikacji swoje potwierdzenie wykonywania zawodu mogą przechowywać pielęgniarki i położne. Z cyfrowych dokumentów mogą też skorzystać radcy prawni oraz aplikanci radcowscy. Twórcy mObywatela pracują też nad udostępnieniem szeregu innych dokumentów i funkcji, które będą dostępne w aplikacji. Będą to m.in:
- Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej
- Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
- Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
- Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty
- Legitymacja Honorowego Dawcy Krwi
- Dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji
- Zawieszanie i odwieszanie dowodu osobistego
- Zarządzanie powiadomieniami
- e-Doręczenia
- Rozwój ePłatności
- Moje dane paszportowe
- Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
- Moja firma
- Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu