Polska

mObywatel pomoże kierowcom w stresującej sytuacji. Wiemy od kiedy

Tomasz Szwast
mObywatel pomoże kierowcom w stresującej sytuacji. Wiemy od kiedy
1

mObywatel już wkrótce zyska bardzo przydatny moduł, który pozwoli na dopełnienie niezbędnych formalności po stłuczce, bez konieczności wzywania policji. Właśnie dowiedzieliśmy się, kiedy nowa funkcjonalność najprawdopodobniej trafi do rządowej aplikacji.

Niewielkie kolizje dwóch samochodów to codzienność w ruchu drogowym. W Polsce każdego roku mamy ich sporo ponad 350 tysięcy. Jako że ich skutki są wyłącznie materialne (brak zabitych i rannych), przy większości nie musi interweniować policja. Wystarczy, że uczestnicy takiej stłuczki spiszą stosowne oświadczenie sprawcy wypadku. Nawet jeśli będzie ono błędne lub wybrakowane, ubezpieczyciele podpowiadają, jak je skorygować i uzupełnić braki. Problem w tym, że wielu uczestników niegroźnych stłuczek boi się korzystać z tej formy załatwienia sytuacji i decyduje na wezwanie policji.

A gdyby tak istniała bardziej przyjazna forma zgłaszania stłuczek, niż spisywane na kolanie oświadczenie sprawcy wypadku? Od jakiegoś czasu nad stosownym modułem do rządowej aplikacji mObywatel pracują jej twórcy. Właśnie dowiedzieliśmy się, kiedy nowa funkcjonalność zostanie udostępniona jej użytkownikom.

Funkcja zgłaszania stłuczek w mObywatel już w te wakacje

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego redakcji Rzeczpospolitej, funkcja Zgłoś stłuczkę pojawi się w mObywatelu już w pierwszej połowie wakacji 2024. Oznacza to, że przynajmniej część spośród spędzających urlopy poza miejscem zamieszkania będzie mogła z niej skorzystać w drodze na letni wypoczynek.

To może być jedna z najbardziej przydatnych funkcji mObywatela

Dlaczego możliwość zgłaszania stłuczek przy pomocy mObywatela jest tak istotna? Chodzi przede wszystkim o komfort i spokój uczestników drobnych kolizji. Dzięki temu, że aplikacja poprowadzi krok po kroku przez proces dokumentowania zdarzenia, zanotowane zostaną wszystkie niezbędne informacje. To znacząco ułatwi szybkie i właściwe rozwiązanie zgłoszenia przez odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nowa funkcjonalność to również znaczące uproszczenie dla policji. Być może dzięki niej uda się uniknąć przynajmniej części interwencji, które tak naprawdę nie były konieczne. To jednak zależy w dużej mierze od tego, jak nowy moduł mObywatela będzie działał. Jeśli w istocie okaże się pomocnym narzędziem, ułatwi życie wszystkim uczestnikom i obsługującym stłuczki. Od sprawcy, przez poszkodowanego po zakład ubezpieczeniowy i policję.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu