mObywatel wysyła powiadomienia do swoich użytkowników. Aplikacja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod kurierów i informują o niedostarczonej przesyłce.

mObywatel wysyła ostrzeżenie przed oszustami, którzy wykorzystują wiadomości SMS i pocztę elektroniczną do rozsyłania fałszywych powiadomień z informacjami o opóźnionej paczce. W ten sposób chcą wymusić na nas natychmiastowe i spontaniczne działanie – bo chyba nikt nie chce być w sytuacji, gdy nagle okazuje się, że przesyłka na którą czekamy, zapodziała się po drodze i kurier nas o tym informuje. Uważajcie, to zwykłe oszustwo i nawet dokładnie spreparowana strona internetowa może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Czekasz na paczkę? Uważaj! Przestępcy znowu rozsyłają tysiące SMS-ów podszywających się pod kurierów! Kolejna informacja o opóźnionej paczce, a w treści SMS-a link? Prawdopodobnie prowadzi do strony wyłudzającej dane. Dodatkowo prośba o odpowiedź? To sposób na obejście zabezpieczeń w korespondencji od nieznanego nadawcy. Zawsze weryfikuj adres strony, która prosi o podanie Twoich danych osobowych, logowania czy karty płatniczej.
– czytamy w powiadomieniu, jakie zostało wysłane przez mObywatela. Jak się bronić przed takimi mailami i woadomościami? Nie jest to takie łatwe, tym bardziej że w ostatnich miesiącach często słychać o wyciekach i włamaniach na serwery firm, które skutkują pozyskanie bazy danych użytkowników lub klientów, w tym numerów telefonów i adresów poczty elektronicznej, które krążą w różnych paczkach i z których chętnie korzystają oszuści. Przede wszystkim musimy być świadomi zagrożeń i nie ufać przypadkowym rozmówcom, czy nadawcom podejrzanych wiadomości i e-maili.
Uwaga na wiadomości. To nie niedostarczona paczka, to zwyczajne
Przed złośliwymi wiadomościami, czy e-mailami w pełni zabezpieczyć się nie da i nie możemy w pełni liczyć na sita antyspamowe, które często zawodzą, ale możemy pomóc odpowiednim instytucjom zająć się sprawą. Niebezpieczne zdarzenia w sieci warto zgłaszać przez mObywatela lub bezpośrednio na stronie incydent.cert.pl i w razie konieczności działać. Zrobimy coś dla siebie i przy okazji damy znać odpowiednim instytucjom, że coś złego się dzieje w polskiej sieci i warto reagować. Po to mamy NASK i odpowiednie służby, by reagowały nawet na najdrobniejsze zgłoszenia naruszeń cyberbezpieczeństwa. Jak czytamy na stronach Ministerstwa Cyfryzacji, usługa Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel pozwala szybko i łatwo zgłosić podejrzane sytuacje do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Znajdują się w niej narzędzia i wskazówki, jak zgłosić:
- podejrzaną wiadomość SMS lub e-mail,
- złośliwą stronę internetową,
- oszustwa, w tym np. fałszywe sklepy,
- nielegalne treści internetowe, np. przedstawiające niepokojące zachowania wobec dzieci,
- inne incydenty, które trudno dopasować do konkretnej kategorii.
W aplikacji znajduje się także stale rozbudowywana Baza wiedzy, w której zamieszczono porady, ostrzeżenia i ważne komunikaty przygotowane przez CERT Polska. Choć na ten moment nie ma tam zbyt wielu wpisów, warto do niej zaglądać. Warto też aktywować powiadomienia, dzięki którym użytkownik informowany jest na temat potencjalnych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.
mObywatel stale się rozwija i oddaje w ręce użytkowników szereg narzędzi związanych z naszym bezpieczeństwem – nie tylko w sieci. Warto pamiętać o funkcji „Zastrzeż PESEL”, dzięki której skutecznie zablokujemy możliwość zaciągania kredytów czy pożyczek przez oszustów posługujących się naszymi danymi. Kilka tygodni pojawiły się kolejne rozwiązania – tym razem związane z sytuacją zgubionego, zniszczonego lub skradzionego dowodu osobistego. Z poziomu aplikacji możemy taki dowód zawiesić lub złożyć wniosek o jego unieważnienie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu