Polskie technologie

mObywatel na równi z fizycznym dokumentem. Kod źródłowy aplikacji zostanie upubliczniony  

Patryk Koncewicz
mObywatel na równi z fizycznym dokumentem. Kod źródłowy aplikacji zostanie upubliczniony  
14

Stało się – sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. Łatwiej będzie załatwiać sprawy urzędowe, choć Konfederacja nie będzie zachwycona.

Pisaliśmy dziś o trwających w parlamencie pracach nad wprowadzeniem zmian do aplikacji mObywatel, które miały rozszerzyć jej funkcjonalność. Nie zgodził się na nie obóz Konfederacji, domagając się wycofania projektu – komisja odrzuciła prośbę. Co jeszcze się zmieniło?

Wiele dobrych zmian, ale do przekroczenia granicy wciąż musisz mieć dowód

Polecamy na Geekweek: Zapłacę za benzynę, poproszę też batonik... i bilet na pociąg PKP Intercity

Głównym założeniem nowej ustawy jest w zasadzie zrównanie mObywatela z fizycznym dowodem osobistym. Jednak część postanowień już dziś wyleciała poza zakres dyskusji. Nie będzie można przykładowo wylegitymować się mObywatelem podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Przekraczając granicę kraju aplikacja także na niewiele się zda – wciąż trzeba będzie okazać paszport lub dowód.

Do aplikacji nie trafi także karta rowerowa, bo choć technicznie jest to możliwe, to według sekretarza stanu w KPRM, Adama Andruszkiewicza, wymaga to lepszego przeanalizowania pomysłu. Ostatecznie jednak wynikiem 436 do 9 uchwalono ustawę, a to oznacza, że jednostki samorządu terytorialnego będą udostępnianiać w aplikacji lokalnych dokumentów, taki jak karta mieszkańca czy karty klubu seniora.

W mObywatel będziemy mogli opłacać usługi administracyjne e-Urzędu Skarbowego, przykładowo za wydanie nowych dokumentów. Sam kod źródłowy zostanie zaś udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej. To naprawdę dobre zmiany, które z pewnością ułatwią załatwianie spraw urzędowych. Nie pamiętam kiedy ostatnio miałem przy sobie fizyczny dowód, czy w ogóle portfel. Każda nowa funkcjonalność mObywatela jest zatem bardzo na plus. Więcej informacji na temat mObywatela znajdziecie w naszym poradniku: mObywatel to aplikacja do wirtualnych dokumentów. Co jeszcze potrafi?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news