Mobile

mObywatel - mobilna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji już dostępna w Google Play

Grzegorz Ułan
mObywatel - mobilna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji już dostępna w Google Play
Reklama

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło wczoraj aplikację mobilną, w której będziemy mogli zapisywać różne dokumenty, dzięki czemu pozbędziemy się paru plastików z naszych portfeli. W zasadzie nie zapisywać, a wyświetlać, wszystkie dokumenty będą pobierane z centralnych rejestrów. Początkowo aplikacja dostępna jest na smartfony z Androidem, użytkownicy iOS będą musieli jeszcze trochę poczekać. Zresztą tak jak wszyscy na pełną jej funkcjonalność.

Początek tego projektu sięga listopada zeszłego roku, kiedy to Minister Anna Streżyńska zapowiedziała uruchomienie mDokumentów. Miałem przyjemność być na tej konferencji, z której zdałem Wam relacje. Pokrótce, same mDokumenty dostępne są na każdym telefonie, z założenia mają służyć do identyfikacji obywateli w urzędach państwowych czy podczas kontroli policyjnej.

Reklama


Tutaj wystarczy zwykły telefon, weryfikacja tożsamości polega na podanie w urzędzie bądź policjantowi naszego numeru PESEL lub numeru telefonu, który jest wprowadzany do systemu, po czym my dostajemy SMS-a z kodem, który przekazujemy urzędnikowi lub policji, czym potwierdzamy swoją tożsamość w systemie.


Powyższy zrzut to harmonogram wdrożenia. Początkowo pilotaż mDokumentów został udostępniony w 4 miastach - w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu, a pełne wdrożenie miało nastąpić we wrześniu. W miejsce tego przeszli od razu do kolejnego etapu, czyli aplikacji mobilnej - mObywatel.

Z założenia działa to podobnie, tylko ma być wygodniejsze. Na początek wybieramy 8-znakowe hasło (duże, małe litery, cyfry i znak specjalny wymagane), po ustaleniu hasła, logujemy się i autoryzujemy Profilem Zaufanym, po czym wyświetlają się nam grafiki naszych dokumentów, które zostały już udostępnione.


Na początek dostępna jest tylko zakładka mTożsamość, która pozwala na wyświetlenie się podstawowych informacji z naszego dowodu, przydatne jedynie do identyfikacji przed innym obywatelem, na przykład podczas kolizji do spisania niezbędnych informacji.

Reklama


By tego dokonać zbliżamy swój aparat do telefonu drugiej osoby i skanujemy wyświetlany na nim kod QR, po czym wyświetlają się nam jego dane. Na grafikach wizualizacyjnych widzimy dwa przypadki, kiedy dany profil jest zweryfikowany i w którym brakuje tej weryfikacji, stosowna informacja wyświetla się na samym dole.

Reklama


Tak więc, nie dokonanym tutaj jeszcze autoryzacji w urzędach czy przed policjantem, do tego potrzebna jest aktywacja drugiej zakładki - mDowódOsobisty, prawdopodobnie będzie to tożsame z mDokumenty. W kolejce czekają też pozostałe nieaktywne opcje - mLegitymacjaStudencka, mPrawoJazdy oraz mKDR, czyli Karta Dużej Rodziny. Myślę też, że to nie koniec i w przyszłości pojawią się kolejne, takie jak dowody rejestracyjne, ubezpieczenia OC czy karta miejska. A więc w niedalekiej przyszłości wyląduje tu większość plastików, które nosimy w portfelach.

Na koniec ważne info z regulaminu aplikacji: Aplikacja nie jest dowodem osobistym i nie zastępuje dowodu osobistego. mObywatel możecie pobrać już za darmo z Google Play.

Poniżej oficjalna prezentacja nowej aplikacji mobilnej:

https://youtu.be/4ho8pxTR06A?t=1h4m28s

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama