Polska

Klienci PKO BP mogą już zakładać Profil Zaufany bez wychodzenia z domu

Grzegorz Ułan
Klienci PKO BP mogą już zakładać Profil Zaufany bez wychodzenia z domu
39

Wróciłem właśnie z konferencji, która odbyła się w budynku warszawskiej GPW, na której to ogłoszono uruchomienie możliwości zakładania Profilu Zaufanego w systemie transakcyjnym PKO Banku Polskiego. To pierwszy bank, który udostępnił taką opcję, prowadzone są jeszcze rozmowy z innymi podmiotami, głównie z bankami, ale opcja ta ma być też dostępna u naszych firm telekomunikacyjnych. Do tej pory, aby założyć Profil Zaufany, musieliśmy udać się osobiście do wybranych urzędów w kraju. Ja swój założyłem w ZUS-ie.

Gospodarzami spotkania byli: Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji, Mateusz Morawiecki - Wicepremier, Minister Rozwoju oraz Zbigniew Jagiełło - Prezes PKO Bank Polski. Pani Anna Streżyńska w swoim stylu, czyli konkretnie i rzeczowo opowiedziała jak to jest teraz z naszym e-pańtwem, jak to, co jest teraz jest złe, że trzeba to naprawić i że to naprawią. Problem obecnie wynika z dużych różnic w procedurach załatwiania tych samych spraw w różnych częściach kraju. Remedium na te bolączki ma być nowy system, który funkcjonuje obecnie pod roboczą nazwą GOV.PL, gdzie docelowo oprócz warstwy informacyjnej znajdzie się w jednym miejscu dostęp do e-usług polskich urzędów, które będzie można załatwić bez wychodzenia z domu.

Premier Morawiecki mówił, że jest super, i że bardzo się cieszy, że Państwo wychodzi do obywatela, i że będzie jeszcze lepiej z tą otwartością Państwa na obywateli. Z kolei prezes Jagiełło mówił głównie o swoim banku, że też się cieszy, że Państwo po raz kolejny zaufało tej instytucji i umożliwiło jej jako pierwszej udostępnienia opcji zakładania Profilu Zaufanego w ich systemie transakcyjnym. Zademonstrował to później w krótkiej animacji:

No dobra, a co na dziś umożliwia ten Profil Zaufany?

Profil Zaufany umożliwia dostęp m.in. do serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl oraz regionalnych platform e-administracji, np. Wrota Mazowsza, SEKAP, Cyfrowa Małopolska. Dzięki niemu można, między innymi zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód lub prawo jazdy, zawiadomić o zbyciu pojazdu, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, czy zarejestrować działalność gospodarczą. Można też swobodnie korzystać ze wszystkich funkcji serwisu PUE ZUS, szybko uzyskać zaświadczenie o niekaralności czy indywidualną interpretację podatkową. I co ważne, zyskujemy możliwość elektronicznego podpisywania wniosków i pism urzędowych.

A ma być jeszcze więcej opcji i możliwości we wspomnianym nowym systemie e-państwa. Minister Streżyńska na koniec zwróciła uwagę na jeszcze jeden problem. Na nazwę - Profil Zaufany, dla wielu Polaków jest niezrozumiały, niewielu z nas wie, co to tak naprawdę jest i jakie ma możliwości (obecnie tylko 0,5 mln obywateli założyło sobie ten profil). Ogłosiła więc konkurs z nagrodą (laptop o wartości ok. 5 000 złotych) na nową nazwę dla Profilu Zaufanego, by był prosty, jasny i czytelny dla wszystkich obywateli.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu