Polska

mDokumenty, czyli mobilne dowody osobiste czy prawa jazdy już w przyszłym roku

Grzegorz Ułan
mDokumenty, czyli mobilne dowody osobiste czy prawa jazdy już w przyszłym roku
86

Wróciłem właśnie z konferencji prasowej, która odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji, a którą poprowadziła Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska i Arkadiusz Szczebiot, Chief Technology Officer w Ministerstwie Cyfryzacji. Głównym tematem spotkania była prezentacja projektu mDokumenty, który już w przyszłym roku pozwoli obywatelom na korzystanie z mobilnych dokumentów, bez konieczności noszenia ze sobą ich plastikowych wersji w portfelu.

Oczywiście zanim prowadzący przeszli do głównego tematu zapoznaliśmy się z dotychczasowymi osiągnięciami w drodze do ePaństwa. W dużym skrócie, cyfryzacja Polski jest już na wysokim poziomie, mamy profile zaufane zakładane online poprzez system bankowości elektronicznej, podobnie wnioski 500+ czy rejestracja kart prepaid, nie zapomniano też o planach, do 2018 w każdej szkole w Polsce ma być dostępny szybki internet, niezależnie czy to wioska na Mazurach czy mniejsze miejscowości na Podlasiu, wszyscy uczniowie mają mieć możliwość dostępu do sieci podobnie jak to ma się obecnie w większych miastach.

Przechodząc do gwoździa programu, czyli do mDokumentów cała koncepcja opiera się na najprostszym dla obywatela systemie. Dostęp do mobilnych dokumentów - dowody osobiste, prawa jazdy czy dowody rejestracyjne, a w przyszłości inne papierowe dokumenty, będzie miał każdy obywatel, który ma w posiadaniu telefon komórkowy, celowo nie mówię smartfona, bo całość opiera się na komunikacji SMS.

Jak to ma dokładnie działać? Na konferencji zaprezentowano roboczą wersję portalu GOV.PL, o którym wspominałem już Wam, przy okazji ostatniej konferencji w temacie Profilu Zaufanego, zarówno od strony urzędów, policji jak i obywatela.

W przypadku, gdy odwiedzamy jakiś wybrany i uprawniony urząd publiczny, czy poddawani jesteśmy kontroli Policji, w celu potwierdzenia swojej tożsamości podajemy tylko nasz numer PESEL (podobno 30% obywateli pamięta swój numer) lub numer telefonu. Urzędnik wprowadza ten numer do systemu, a obywatel dostaje SMS-a z informacją o tym wraz z kodem, który przekazuje urzędnikowi do wprowadzenia na portalu.

Po zalogowaniu urzędnik uzyska dostęp do naszego dowodu osobistego z wszystkim danymi, które się na nim znajdują.

Od strony obywatela, po założeniu konta na GOV.PL będziemy mieli dostęp do wszystkich naszych danych, powiązanego numeru telefonu czy historii sprawdzania naszej tożsamości online.

Kolejny slajd, to takie swoiste FAQ dotyczące całego projektu, w którym najciekawsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy po wprowadzeniu go w życie będziemy bardziej inwigilowani, okazuje się, że nie bardziej niż teraz. Tłumaczono to tym, że już teraz każda nasza wizyta w urzędzie czy kontrola drogowa pozostawia po sobie elektroniczny ślad.

Terminy? Wszystko ma się zamknąć do końca przyszłego roku. Na maj przewidziano otwarte testy dla mobilnych dowodów osobistych, które do końca czerwca będą dostępne dla każdego obywatela. Październik 2017 to start mobilnych praw jazdy, a do końca roku mobilne dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile