Wokół programowania, tak jak wokół wielu innych zawodów, narastają różnego rodzaju mity. W niektórych pewnie znaleźlibyśmy ziarenko prawdy, jednak wię...
Wokół programowania, tak jak wokół wielu innych zawodów, narastają różnego rodzaju mity. W niektórych pewnie znaleźlibyśmy ziarenko prawdy, jednak większość z nich możemy obalić. Dziś przedstawimy Wam kilka mitów pojawiających się zarówno wśród osób, które nie programują jak i w środowisku IT.
Autorką tego wpisu jest Aleksandra Staszewska z Coder's Lab.
Znajomość wyższej matematyki to podstawa
Fałsz. Podstawą jest umiejętność logicznego myślenia. Tylko niektórzy programiści (np. tworzący bardzo skomplikowane programy lub operujące na dużej liczbie danych) w swojej pracy muszą rozwiązywać skomplikowane zagadnienia matematyczne. Większość web developerów (a od takiej pozycji najłatwiej zacząć przygodę z programowaniem) w codziennej pracy nie potrzebuje dogłębnej znajomości algorytmiki. Właśnie dlatego myśląc o programowaniu nie należy obawiać się braku matematycznego wykształcenia, tylko próbować. Na pewno jednak potrzebne są matematyczne zdolności (lub ogólnie mówiąc zdolność logicznego myślenia), które ułatwiają przyswajanie wiedzy i przechodzenie przez kolejne etapy nauki.
Programistą być… tylko po studiach informatycznych
Nadal wiele dużych korporacji zatrudnia głównie studentów lub absolwentów informatyki. Coraz częściej jednak studenci, którzy dość wcześnie zaczęli swoją zawodową przygodę, nie mają czasu na dokończenie studiów albo kończą je na licencjacie, gdyż w ich firmach od dyplomu coraz bardziej ceni się doświadczenie zawodowe. Jeśli jednak spojrzymy na mniejsze firmy, pracujący w nich programiści mogą pochwalić się wszelkiego rodzaju dyplomami (bardzo często studiów humanistycznych) lub brakiem dyplomu w ogóle.
Środowisko programistów staje się coraz bardziej otwarte i choć studia dają ogromną wiedzę, to najważniejsza w tym zawodzie jest znajomość odpowiednich języków programowania i umiejętność wyszukiwania rozwiązań napotkanych problemów. Drogi są różne – nauka samodzielna, kursy, rozwijanie się na stażach. Każda z nich pozwala tym, którzy nie studiowali informatyki, ale zainteresowali się tym tematem i zaczęli rozwijać swoje umiejętności, rozpocząć ciekawą pracę w tym środowisku.
Oprogramowanie i sprzęt to ogromny wydatek
To kolejne, często powtarzające się zdanie – programowanie jest drogie ze względu na sprzęt i oprogramowanie. Nic bardziej mylnego. Kiedy zaczynasz programowanie z łatwością możesz znaleźć w sieci pełne, zintegrowane środowiska programistyczne (ang. Integrated Development Environment, IDE) dostępne na wolnej licencji, w ramach ruchu open source. Nawet wielkie korporacje, takie jak Microsoft udostępniają pełne środowiska programistyczne, na których można pracować. A do pracy wystarczy zwykły komputer. Kolejny mit, a tym samym wymówka, obalony.
Kobieta w IT? Przecież to dla facetów...
„Niee, to nie dla mnie, w tych firmach to przecież sami mężczyźni pracują...” Ile razy słyszeliście takie zdanie? Owszem, od początku zawód programisty był zdominowany przez mężczyzn. Jednak ta tendencja się zmienia. Coraz więcej kobiet siada przed komputerem i tworzy aplikacje, programy, strony. Widać to w większych i mniejszych firmach, w których kobiety zaczynają stanowić coraz większy odsetek zatrudnionych. Bo programowanie to zajęcie tak samo dobre dla mężczyzn, jak i dla kobiet! Dobitnie pokazują to dziewczyny z takich grup jak Geek Girls Carrots, Rails Girls czy Django Girls. Pierwsza inicjatywa powstała kilka lat temu w Polsce i z roku na rok intensywnie się rozwija organizując spotkania i warsztaty dla kobiet zainteresowanych IT.
Spotkania „Karotek” odbywają się w 14 polskich miastach oraz poza granicami naszego kraju, w Londynie, Luxemburgu, Berlinie i Seattle. Rails Girls to inicjatywa międzynarodowa, która narodziła się w Finlandii, a dziś obejmuje swoim zasięgiem cały świat. Celem organizatorów Rails Girls jest popularyzowanie programowania w Ruby on Rails. Warsztaty i spotkania odbywają się m.in. w USA, Austrii, Holandii, Japonii, Chinach czy Malezji. W Polsce organizowane są w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i na Śląsku. Django Girls to z kolei spotkania i warsztaty, na których dziewczyny poznają tajniki programowania w Pythonie. To najmłodsza z wyżej wymienionych inicjatywa. Zaplanowane na dzień dzisiejszy spotkania mają odbyć się w 15 krajach na całym świecie.
Kompetencje techniczne wystarczą
Oczywistym jest, że są one absolutną podstawą do wykonywania pracy programisty. Jednak przestają być jedynym wymogiem wobec potencjalnych pracowników. W takim razie co jeszcze jest potrzebne aby być dobrym programistą? Przede wszystkim język angielski. Środowisko IT jest w nim mocno zakorzenione. Programiści korzystają z tego języka na co dzień, ponieważ większość języków programowania po prostu została w nim napisana, a większość nowinek ich dotyczących jest opisywana po angielsku. Dlatego też firmy w środowisku IT coraz częściej zapewniają swoim pracownikom językowe kursy doszkalające.
Kolejną kwestią, na którą osoby poszukujące pracy często nie zwracają uwagi są zdolności komunikacyjne. Tak, praca w IT to nie tylko samotne siedzenie przed komputerem i „klepanie” kodu. To coraz częściej praca zespołowa, a realizacja skomplikowanych projektów wymaga sprawnej komunikacji wielu osób – od programistów, przez project managerów (lub scrum masterów) przez częsty kontakt z klientem. Aby wspólna praca tylu osób mogła być efektywna, umiejętność sprawnego komunikowania staje się niezbędna. Dlatego warto zadbać także o doskonalenie tzw. umiejętności miękkich, do których należą zdolności komunikacyjne.
O samych programistach także znaleźlibyśmy kilka ciekawych, czasem zabawnych stwierdzeń. Np. takie, że o siebie nie dbają, albo chodzą tylko we flanelowych koszulach. Takie mity na szczęście też możemy włożyć między bajki:)
O Coder’s Lab
Coder`s Lab to pierwsza w Polsce Szkoła Programowania, która opiera się na nowoczesnych kursach typu bootcamp. Prowadzi kursy, po których fani IT zostają Junior Programistami Ruby on Rails (stacjonarne i weekendowe), krótkie szkolenia HTML i CSS oraz „Jak efektywnie współpracować z programistami?” dla osób pracujących w branży IT. Niebawem uruchomi kursy WordPress, Python, iOS i Android.
Więcej informacji na stronie www.coderslab.pl
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu