Technologie

Forbes opublikował listę 400 najbogatszych osób w Ameryce - Gates tradycyjnie pierwszy

Jakub Szczęsny
Forbes opublikował listę 400 najbogatszych osób w Ameryce - Gates tradycyjnie pierwszy
16

Lista czterystu najbardziej majętnych osób w Stanach Zjednoczonych Forbesa od zawsze wzbudza wiele emocji i od dłuższego czasu pierwsze miejsce, niezmiennie należy do jednego człowieka. Założyciel Microsoftu, Bill Gates może się pochwalić majątkiem wycenianym na około 81 miliardów dolarów, co wydaje...

Lista czterystu najbardziej majętnych osób w Stanach Zjednoczonych Forbesa od zawsze wzbudza wiele emocji i od dłuższego czasu pierwsze miejsce, niezmiennie należy do jednego człowieka. Założyciel Microsoftu, Bill Gates może się pochwalić majątkiem wycenianym na około 81 miliardów dolarów, co wydaje się nam oczywiście sumą absolutnie niewyobrażalną. Co więcej, dzięki sprawnemu zarządzaniu swoimi pieniędzmi, przybytek Gatesa zwiększył się o 9 miliardów. To naprawdę sporo!

Bill Gates jest postacią nietuzinkową w tym zestawieniu. Swój majątek nie dość, że sukcesywnie pomnaża, to w dodatku przeznacza go także na cele charytatywne. Tego akurat może się od Gatesa uczyć reszta uczestników zestawienia. Najbogatszy Amerykanin wraz ze swoją żoną, Melindą przeznaczyli aż 30 miliardów dolarów organizacjom dobroczynnym. Działania Gatesów odegrały kluczową rolę w zwalczaniu polio, ospy, a także usprawnianiu systemu edukacji w Stanach. O Gatesie można mówić wiele rzeczy - współpracownicy często określali go jako snoba i nerwusa, ale umiejętności dzielenia się swoim majątkiem nie można mu odmówić. I co najważniejsze, robi to w sposób mądry i przemyślany.

Kolega Gatesa, niedawny CEO Microsoftu, Steve Ballmer załapał się na miejsce w pierwszej dwudziestce zestawienia. Jego i lidera rankingu dzieli jednak ogromna przepaść, bowiem Steve zgromadził "jedynie" 22 miliardy. Niemały skok wartości majątku zanotował Zuckerberg, założyciel Facebooka. Według Forbesa, jeden z młodszych uczestników zestawienia zgromadził dotąd 34,7 miliarda dolarów i w porównaniu z poprzednim rokiem, jego majątek powiększył się aż o 15 miliardów. To Zuckerberga uplasowało na miejscu jedenastym.

Założyciel Oracle, Larry Ellison zgromadził natomiast 50 miliardów dolarów, co dało mu miejsce trzecie miejsce. "Daleko" w zestawieniu natomiast uplasowali się założyciele Google. Ci zaś w rankingu Forbesa stali się sąsiadami - Larry Page "ma w kieszeni" 31,5 miliarda dolarów, a jego serdeczny kolega, Sergiej Brin "tylko" pół miliarda mniej, co dało im odpowiednio miejsce 13 i 14.

Całość zestawienia znajdziecie tutaj.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu