Microsoft

Mniejszy i tańszy Surface Laptop Go może być hitem. Ja na pewno go chcę

Konrad Kozłowski
Mniejszy i tańszy Surface Laptop Go może być hitem. Ja na pewno go chcę
60

Microsoft prezentuje dzisiaj bezpośrednią odpowiedź na działania Google. Oto Surface Laptop Go - mniejszy i tańszy laptop będący rywalem Chromebooków, choć nie tylko.

Surface Laptop Go - więcej niż odpowiedź na Chromebooka

Choć mało kto w Polsce spogląda na nowości sprzętowe z perspektywy rynku amerykańskiego, gdzie w segmencie edukacji rządzą i dzielą Chromebooki, to właśnie ta kategoria w dużym stopniu napędza działania największych. Google udało się podbić rynek edukacyjny niedrogimi i prostymi w obsłudze oraz administracji komputerami. I żadnemu z konkurentów nie udało siędo tej pory im tak naprawdę zagrozić. iPady od Apple to (nieco) inna kategoria sprzętu, zaś Microsoft przede wszystkim polegał na partnerach i dopiero od pierwszego Surface Go zaczął odrabiać straty.

Nie zastąpi iPada i to bardzo dobra wiadomość. Microsoft Surface Go 2 – recenzja

Surface Laptop Go jest przedłużeniem zapoczątkowanej wcześniej idei na tańsze i bardziej przystępne urządzenia. Tym razem jednak nowy komputer zamknięto w obudowie klasycznego laptopa, który już na pierwszy rzut oka przypomina dostępne od kilku lat Surface Laptopy Microsoftu. Jego rozmiary są jednak delikatnie mniejsze, a co za tym idzie także i ekran oraz klawiatura. Przekątna wyświetlacza wynosi 12,4 cala, ale to nadal dotykowy PixelSense (rozdzielczość 1536 x 1024 o charakterystycznych proporcjach 3:2), który można obsługiwać za pomocą dłoni.

Surface Book 3 to najlepszy komputer w swojej kategorii. Naprawdę nikt nie powalczy z Microsoftem?

Nie da się nie zauważyć delikatnie węższych ramek przy każdej krawędzi ekranu, mimo że nad nim znalazło się miejsce na kamerkę HD 720 i dwa mikrofony, które Microsoft określa mianem studyjnych. Czy będą tak samo skuteczne jak chociażby te z MacBooków Pro, o czym rozpisywały się media przy premierze laptopów Apple? Z przyjemnością to zweryfikuję.

Specyfikacja Surface Laptop Go

W specyfikacji Surface Laptop Go nie znajdziemy większych niespodzianek, ponieważ wewnątrz znalazł się procesor Intela i5 10. generacji i 8 GB pamięci RAM. Dostępne będą warianty z dyskiem SSD o pojemności 128 GB lub 256 GB. W parze z niższą ilością 4 GB pamięci RAM dostępne będzie 64 GB wbudowanej pamięci eMMC, ale ta wersja nie będzie sprzedawana w Polsce. Laptop wspiera oczywiście WiFi 6: 802.11ax i Bluetooth 5.0. Na krawędziach znajdziemy USB-A, USB-C, złącze słuchawkowe 3,5 mm jack. Jest też oczywiście Surface Connector do ładowania oraz podłączania zewnętrznych urządzeń (jak ekrany) za pośrednictwem np. docka. Obsługuje on szybkie ładowanie, więc energię w akumulatorze od 0 do 80% uzupełnimy w zaledwie godzinę. Microsoft obiecuje do 13 godzin pracy bez ładowania, ale tutaj miłym zaskoczeniem byłoby nawet 8 godzin przy zwykłym użytkowaniu - musimy zaczekać na praktyczne testy.

Powyższy akapit nie miał raczej prawa nikogo zaskoczyć, za to teraz przejdziemy do tych ciekawszych rzeczy. Microsoft twierdzi, że w takiej skromnej obudowie zamknął pełną i komfortową klawiaturę (z których słynie), więc mam nadzieję, że nie są to tylko przechwałki. Co ciekawe i chyba najważniejsze, jeden z klawiszy wyposażono w czytnik linii papilarnych, więc do komputera, aplikacji, stron obsługujących Windows Hello można logować się odciskiem palca. Obecność czytnika nie jest przypadkowa, bo Microsoft zrezygnował z zestawu kamer i czujników, które logowałyby nas po rozpoznaniu twarzy.

Microsoft naprawi twojego Surface Laptopa za darmo

Microsoft musiał na czymś zaoszczędzić - szkoda, że padło właśnie na to

To potrafiły wszystkie dotąd pokazane komputery Surface, więc widać, gdzie Microsoft ciął koszty. Zrobił to też w innym miejscu, ponieważ nie wyposażył wspomnianej klawiatury w... podświetlenie. Jest to moim zdaniem największa i kardynalna wręcz wada Surface Laptop Go, który mógłby bez przeszkód służyć uczniom i nie tylko także w mniej sprzyjających warunkach oświetleniowych. Do podświetlanej klawiatury wręcz przywykliśmy i chyba wolałbym, żeby Microsoft poszukał cięć gdzie indziej, zamiast pozbawiać nas tak elementarnej cechy laptopa.

Ceny Surface Laptop Go

Surface Laptop Go będzie sprzedawany w trzech wariantach kolorystycznych: Blue (niebieski), Sandstone (piaskowy), Platinum (platynowy). Cena zaczyna się od 3769 zł i od dziś są już dostępne w przedsprzedaży w sklepie Microsoft Store, natomiast od 15 października w sieciach sklepów RTV Euro AGD i Media Expert. Za podaną poniżej cenę z łatwością kupicie laptop o lepszej specyfikacji dlatego wolałbym, żeby w podanej kwocie znalazła się w Surface Laptop Go podświetlana klawiatura i skanowanie twarzy użytkownika za pomocą kamerek z Windows Hello. Amerykańska cena urządzenia zaczyna się od 549 dolarów, zaś w Polsce dało to nam 2999 zł, a 699 dolarów przełożyło się na 3769 zł -  czyli trochę za dużo. Komputer urzekł mnie jednak na tyle, że daję mu kredyt zaufania i sprawdzę, czy i ewentualnie jak bardzo Microsoft przestrzelił.

Zobacz też: Microsoft wytacza działa przeciwko Apple - oto nowiutki Surface Pro X

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu