Microsoft

Microsoft powinien uczyć się od innych producentów sprzętów z Windows 10 Mobile

Jakub Szczęsny

Człowiek, bloger, maszyna do pisania. Społeczny as...

59

Konrad napisał dla Was wczoraj na temat nadchodzących Surface'ów. Wśród nich pojawiła się wzmianka na temat możliwego wydania Surface Phone'a, przy czym ja słabo widzę ofensywę producenta na polu smartfonów. Widzę jednak, że inni producenci, partnerzy Microsoftu radzą sobie całkiem nieźle - rzekłbym nawet, że lepiej. Tak, uważam, że inne sprzęty z Windows 10 Mobile są o kilka rzędów wielkości ciekawsze.

Spójrzcie na to, co robi HP. Ze swoim Elite X3 pokazał, że można stworzyć ciekawy telefon z Windows 10 Mobile, obsługujący równie ciekawe akcesoria i korzystający ze wszystkich dobrodziejstw Windows 10 Mobile, a ten wbrew pozorom ma ich całkiem sporo. Obsługa Continuum, ciekawy design i naprawdę mocna specyfikacja, która zbliża go do konkurencyjnych urządzeń z Androidem. Biznesowa słuchawka pełną gębą.

Nie tak dawno w Barcelonie miałem przyjemność bawić się NuAns Neo, japońskim urządzeniem z Windows 10 Mobile na pokładzie o którym można powiedzieć sporo rzeczy, ale na pewno nie to, że jest nudne. Sporo możliwości jeżeli chodzi o personalizację wyglądu samej słuchawki to nie jedyny argument "za" tym sprzętem. Niebagatelny design idzie w parze z całkiem dobrą specyfikacją w tej półce cenowej. Podstawowy problem jest taki, że ani Elite X3, ani NuAns Neo nie są dostępne na naszym rynku, a zdobyć je innymi kanałami jest raczej ciężko.

Dołóżmy do tego Acera Jade Primo, który nazywany był przez jakiś czas "ładniejszą Lumią 950". Jak chodzi o design smartfona prosto od Microsoftu, to muszę przyznać - nie jest on piękny. Najbardziej podobała mi się Lumia 830, która do dziś wiernie służy mojemu tacie i jest z niej zadowolony, bo nic więcej od smartfona nie potrzebuje. Przez dom przeszła masowa migracja do iOS - siostra od dawna siedzi w "sadzie", mama przeniosła się stosunkowo niedawno, a ja już od 3 miesięcy korzystam z 6S jako pierwszego telefonu. I wiecie co? Jeżeli miałbym dzisiaj wrócić do Windows 10 Mobile jako oprogramowania pierwszego wyboru, rozejrzałbym się całkiem poważnie za sprzętem od HP lub Acera.

Układ, w którym Microsoft był odpowiedzialny jedynie za oprogramowanie, a reszta produkowała telefony był jak najbardziej ok. Za czasów Windows Phone 8 ta taktyka działała, użytkownicy nie narzekali na brak aktualizacji dla ich telefonów (no, może poza HTC), a na rynku można było znaleźć całkiem sporo udanych konstrukcji m. in. od Nokii. I tak, potwierdza się jeszcze raz to, o czym mówiłem wcześniej. Microsoft nie potrafi robić ciekawych telefonów - są one po prostu poprawne. Ale brak im tego "wow", które byłem w stanie poczuć, kiedy mowa była o premierze smartfona od Nokii, HP czy Acera. Zastanawiam się ponadto, czy gdyby dzisiaj Microsoft był odpowiedzialny tylko za oprogramowanie oraz jednego, referencyjnego smartfona z Windows 10 Mobile, nie wyszłoby to całej platformie na dobre.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu