Microsoft

Microsoft Office Student - wszystko, co trzeba wiedzieć o pakiecie

Krzysztof Rojek
Microsoft Office Student - wszystko, co trzeba wiedzieć o pakiecie
22

Nie wszyscy potrzebują wszystkich składników Microsoft Office. Dla takich osób powstała własnie wersja Microsoft Office Student.

Microsoft Office to bezdyskusyjnie najpopularniejszy pakiet biurowy do tworzenia i edycji takich dokumentów jak arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne, czy sam tekst. Oprócz tego Office pozwala na o wiele więcej – budowę baz danych czy projektowanie katalogów. Jednak nie wszyscy potrzebują wszystkich elementów składowych tego produktu. Ba, jestem przekonany, że większość osób z całego pakietu Office korzysta głównie z trzech elementów – Worda, Excela i PowerPointa. Microsoft pomyślał więc, że w jego ofercie przydałby się zestaw zawierający tylko te trzy niezbędne aplikacje. I tak właśnie powstał Microsoft Office Student, przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, właśnie dla uczniów, choć jestem zdania, że wystarczy on też wielu dorosłym.

Microsoft Office Student - co wchodzi w zestaw?

Tak, jak wspomniałem, w przypadku Microsoft Office Student do dyspozycji mamy 3 programy – Word, Excel i PowerPoint. Warto zaznaczyć, że Microsoft Office Student nie jest tym samym co Office 365 Education. Mogłoby się tak wydawać, jako że Microsoft reklamuje Office 365 (będący składnikiem Microsoft 365) jako Office na abonament. W tym wypadku są to jednak zupełnie różne programy. Office Student to zbiór trzech programów przeznaczony do użytku domowego, natomiast Office 365 Education to pełnoprawny Office 365 udostępniany szkołom, uczelniom i placówkom edukacyjnym na specjalnej licencji.

Sprawdź też: Jak usunąć stronę w Wordzie

Ceny Office Student i innych wersji pakietu

Odkąd Microsoft przemodelował swoje usługi chmurowe, Office Student (bądź Home&Student, ale w skład wchodzą dalej tylko trzy programy) jest jedynym pakietem, który można kupić za pomocą jednorazowej płatności.

Nazwa Składniki Dodatkowo Cena
Office Home & Student 2019 Word, Excel, PowerPoint - 639 zł (jednorazowo)
Microsoft 365 Personal Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher Redaktor Microsoft, Skype, OneDrive 299,99 zł (na rok)
Microsoft 365 Family (maks. 6 stanowisk) Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher Redaktor Microsoft, Skype, OneDrive, Microsoft Family Safety 429,99 (na rok)

 

Jak widać więc, jeżeli zamierzamy kupić Microsoft Office i używać tylko podstawowego narzędzia, jakim jest Word czy Excel, to kupno pakietu Home&Student „zwróci” nam się już po nieco ponad dwóch latach. Wtedy jednak pozbawieniu jesteśmy dodatków w postaci chociażby OneDrive. Pamiętajmy jednak, że w przypadku programu który nie jest udostępniany w modelu subskrypcji nie jesteśmy narażeni na żadne problemy wynikające z awarii serwerów.

Skąd najlepiej kupić pakiet MS Office Student?

Jeżeli będziemy chcieli wyposażyć się w program od Microsoftu, najlepiej udać się w tym celu do źródła, czyli na stronę Microsoftu, skąd można zakupić i pobrać program. I tak – portale takie jak Allegro pełne są tzw. cyfrowych kluczy, czyli kodów seryjnych pozwalających aktywować pakiet Office na naszym komputerze. Jeżeli dobrze poszukamy, możemy znaleźć taki za 30-40 zł. Trzeba jednak pamiętać o kliku rzeczach. Po pierwsze – taki klucz nie ma żadnej gwarancji autentyczności i nie musi działać. Po drugie, i co nieco ważniejsze, kupując taki klucz de facto uczestniczymy w przestępstwie, ponieważ taki klucz nie może być odsprzedawany.

Zabronione wykorzystywanie pakietu Office Student

Jak sama nazwa wskazuje, licencja na Microsoft Office Student/Home&Student jest przeznaczona do użytku domowego. Oznacza to, że nie może być on używany przez pracowników przedsiębiorstw czy korporacji. Abonamenty dla firm mają bowiem inne stawki i w ich skład wchodzi nieco inny zestaw programów niż w przypadku użytkownika domowego. Prawdą jest jednak to, że o ile w firmach kontrola legalności oprogramowania jest możliwa, o tyle ciężko mi sobie wyobrazić sytuację, w której np. freelancer ścigany jest z tytułu używania do pracy pakietu Student.

Office Student - czy to się tak naprawdę opłaca?

Patrząc na to, że Pakiet Student przeznaczony jest dla osób, które programy takie jak Word/Excel/PowerPoint wykorzystują raczej sporadycznie, być może warto przy zakupie rozważyć kilka alternatyw. W komentarzach często pojawia się propozycja, by Pakiet Office zastąpić LibreOffice, darmowym programem biurowym na licencji open source o zbliżonych funkcjonalnościach. Jako, że korzystałem z LibreOffice przez jakiś czas, nie jestem w stanie go jednak bezwarunkowo polecić, głównie przez problemy z kompatybilnością z formatami Microsoftu.

 

Zamiast tego myślę, że dobrym rozwiązaniem jako zamiennik dla pakietu Student będzie chociażby WPS Office, czyli również pakiet 3 programów - edytora dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i pełną kompatybilnością z programem Office. Jest też darmowy, a jeżeli chcemy pozbyć się naprawdę nieinwazyjnych reklam, abonament roczny kosztuje nieco ponad 100 zł. Oczywiście – dla osób, które nie chcą płacić w ogóle genialną alternatywą są Dokumenty Google, które z roku na rok stają się coraz lepsze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu