Microsoft

Microsoft Edge to moja nowa ulubiona przeglądarka, ale zostaję przy Chrome

Konrad Kozłowski
Microsoft Edge to moja nowa ulubiona przeglądarka, ale zostaję przy Chrome
12

Microsoft Edge zyskuje między innymi generator haseł, usypianie nieaktywnych kart i motywy, a w połączeniu z dotychczas udostępnionymi nowościami daje nam to naprawdę atrakcyjną przeglądarkę. Nadszedł czas na zmianę?

Z brzydkiego kaczątka wyrasta nam naprawdę okazały łabędź. Doskonale pamiętam pierwszą generację nowej przeglądarki Microsoftu, która miała być nowym rozdaniem, a cierpiała na wiele tych samych oraz mnóstwo nowych problemów. Microsoft postanowił więc nie zawracać kijem Wisły i zamiast próbować samodzielnie budować od podstaw przeglądarkę, zmienił silnik na Chromium i postanowił na tej podstawie przygotować własne kompleksowe rozwiązanie.

Chrome 88 już dostępny. Przeglądarka usuwa Flasha i wyłącza linki FTP

Efektem tych prac jest naprawdę dobra i wciąż ulepszana przeglądarka, która wydaje się być jedyną realną alternatywą dla Chrome'a. Multiplatformowość jest dla mnie kluczowa i ani mobilna Opera, ani Firefox nie są w stanie zastąpić mi przeglądarki od Google. Microsoft jest od tego o krok.

Microsoft Edge z 24 motywami do wyboru i nową ikoną

Najnowsze funkcję, które dodano w Microsoft Edge na pewno ucieszą (potencjalnych użytkowników, a jest tego całkiem sporo. We wpisie zapowiadającym wdrożenie nowości przeczytamy też o planach na bliższą i bardziej odległą przyszłość, tą najbardziej rzucającą się w oczy będą na pewno motywy, dzięki którym zmienimy kolorystykę przeglądarki.

Szybkie akcje to najlepsze, co spotkało Chrome – musicie je poznać

W motywie uwzględniona jest zmiana barwy kart, a także koloru tła w nowo otwartej karcie. Rozwijane menu nie zmieniło się znacząco, ale końcowy efekt wypada naprawdę korzystnie, ale na ten moment możliwe będzie skorzystanie tylko z 24 przygotowanych lub zatwierdzonych przez Microsoft motywów.

Dla fanów nowości wizualnych dobrą wiadomością będzie też z pewnością ujednolicenie ikony przeglądarki ze stylem Fluent Design - nowa ikona Edge będzie bardziej zaokrąglona, delikatniejsza i będzie lepiej komponować się z pozostałymi.

Usypianie nieaktywnych kart i synchronizacja

Na poprawie oprawy wizualnej nie kończą się jednak zapowiedziane usprawnienia, a funkcja usypiania nieaktywnych kart z pewnością przypadnie do gustu dużej liczbie użytkowników. Doskonale wiemy, jak duża część z nas pozostawia otwarte strony internetowe w tle, często do nich nie wracając w najbliższym czasie, dlatego Edge będzie wkrótce takie karty usypiać, dzięki czemu zwolnione zostaną zasoby komputera (pamięć RAM i procesor). Co ciekawe, funkcja ta nie będzie domyślnie aktywna, dlatego by z niej skorzystać będziemy musieli manualnie włączyć ją w ustawieniach przeglądarki w zakładce "System".

Microsoft podzielił nowości na aż sześć rezolucji na nowy rok,  a wśród nich znalazły się także boczny pasek wyszukiwania, dzięki któremu sprawdzimy znaczenie słów bez opuszczania danej witryny, a także szybki podgląd zawartości skrzynki pocztowej na Outlooku z poziomu widoku nowej karty.

Spotify i YouTube Music wbudowane w przeglądarkę internetową

Microsoft zwraca także uwagę na synchronizację historii i otwartych kart pomiędzy urządzeniami, co ma pozwolić na szybsze wznawianie pracy - funkcja ta dostępna jest już na desktopie i urządzeniach mobilnych. W przypadku macOS-a, deweloperzy z Microsoftu pomyśleli nawet o automatycznym przełączeniu się pomiędzy profilami.

Generator haseł w Edge

Kluczową dla niektórych użytkowników nowością będzie jednak wbudowany w przeglądarkę generator haseł, który podczas zakładania konta w usłudze lub w trakcie zmiany hasła zasugeruje nam taki zbiór znaków, który będzie trudny do odgadnięcia. Wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, by chronić swoje konta, dlatego działania zespołu od Edge nikogo nie dziwią - nic nie wskazuje jednak na to, by przeglądarka mogła nam po prostu na zawołanie wygenerować hasło, gdy będziemy go potrzebować w innych okolicznościach.

Zapowiedzi nowości w Edge na początek 2021 roku wypadają bardzo korzystnie, a z niektórych z nich (jak motywy) możecie skorzystać już teraz - kliknijcie tu by przejść do galerii motywów dla Edge. Ja już to zrobiłem i z Edge korzystam coraz częściej na komputerze, gdzie przeglądarka wygląda i działa po prostu świetnie, a tempo rozwoju naprawdę mi się podoba. Nie wszystko jednak w mobilnej odsłonie przypadło mi do gustu, więc z całkowitą przeprowadzką i reorganizacją środowiska do pracy oraz rozrywki jeszcze się wstrzymam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu