Motoryzacja

Mercedes kończy budowę fabryki silników w Jaworze! Koniec prac budowlanych

Marek Adamowicz
Mercedes kończy budowę fabryki silników w Jaworze! Koniec prac budowlanych
7

W dolnośląskim Jaworze powstaje nowoczesna fabryka silników do aut osobowych Mercedesa. Właśnie zakończyły się prace budowlane i lada chwila ruszy produkcja!

13 października 2016 roku zapadła ostateczna decyzja o lokalizacji nowej fabryki silników do samochodów Mercedesa w dolnośląskim Jaworze. Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstały zakłady, w których produkowane będą czterocylindrowe silniki wysokoprężne i benzynowe do pojazdów hybrydowych oraz z napędem konwencjonalnym. Docelowo pracę znajdzie tutaj 1000 osób, a powierzchnia produkcyjna zajmuje 180 000 metrów kwadratowych na działce liczącej łącznie 50 hektarów. Oficjalny start produkcji zaplanowano na 2019 rok. W ostatni piątek odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, która oznacza zakończenie prac budowlanych.

W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz goście ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury z Polski i Niemiec. W trakcie konferencji prasowej Pani Minister podkreślała, że branża motoryzacyjna jest jedną z kluczowych gałęzi polskiego przemysłu i dlatego też decyzja o lokalizacji fabryki Mercedesa w Polsce była ogromnym sukcesem. Jadwiga Emilewicz mówiła też, że inwestycja niemieckiego giganta samochodowego w Jaworze z pewnością przyczyni się do wzmocnienia stosunków handlowych Polski i Niemiec.

Fabryka silników do samochodów osobowych Mercedesa w Jaworze będzie też obiektem zbudowanym jako neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla – 100 procent energii elektrycznej, która zużyta zostanie do działania fabryki, pochodzić ma z odnawialnych źródeł. Dodatkowo w procesie produkcji stosowane mają być elementy Przemysłu 4.0. Chodzi o system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym czy cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. W zakresie logistyki na terenie fabryki wykorzystane zostaną zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić. Administracja fabryki Mercedesa chce też wyeliminować papierową dokumentację w obszarach produkcji oraz administracji.

Silniki benzynowe oraz wysokoprężne, które będą wytwarzane w polskiej fabryce Mercedesa, trafią później do samochodów niemieckiej marki produkowanych na całym świecie. Koncern w budowę zakładów w Jaworze zainwestuje ponad 500 milionów Euro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu