Motoryzacja

Volvo XC40 z napędem elektrycznym: pierwszy szwedzki elektryk

Marek Adamowicz
Volvo XC40 z napędem elektrycznym: pierwszy szwedzki elektryk
0

Zgodnie z kolejnymi punktami szwedzko-chińskiej polityki Volvo, producent wprowadza do swojej oferty auta elektryczne. Na pierwszy ogień pójdzie XC40.

Od kiedy w 2012 roku doszło do przejęcia Volvo przez chiński koncern samochodowy Geely, wielu nie wierzyło, że Volvo znów wróci do swojej potęgi i wielkości. Sukces, jakie odniosły takie modele jak XC90 czy  mniejsze XC60, szybko pokazały, że z szwedzko-chińską marką trzeba się liczyć. Ich głównym atutem jest bezpieczeństwo, ale i bardzo konsekwentne realizowanie strategii, którą obrano kilka lat temu. Jednym z punktów działania Volvo było stopniowa elektryfikacja gamy modelowej, która obecnie znajduje się w sprzedaży. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły tych działań.

Ledwie kilka dni temu wspominaliśmy o tym, że nowe Volvo S60 będzie pierwszym modelem w ofercie którego, nie znajdziemy żadnej wysokoprężnej jednostki napędowej – z kolei do wyboru są aż dwa napędy hybrydowe. Teraz okazało się, że Volvo skupi się na elektryfikacji swojej gamy modelowej. Te informacje zdradził mediom główny stylista Volvo – Thomas Ingenlath. Już w 2019 roku do salonów trafi elektryczna wersja nowego Volvo XC40. Premiera XC40 EV zaplanowana została na kilka tygodni po prezentacji nowego Polestar 2 – drugiego modelu submarki szwedzkiego producenta.

Oprócz wspomnianego już Volvo XC40 EV będziemy świadkami kolejnych premier elektrycznych samochodów. Możliwe to będzie dzięki zastosowaniu modułowej płyty podłogowej SPA (Scalable Product Architecture), której budowa pozwala na bezproblemowe implementowanie napędów elektrycznych Kolejnym samochodem w gamie Volvo, które zostanie zelektryfikowane ma być kolejna generacja największego SUV-a, jakim jest XC90. Auto zadebiutuje w 2021 roku i produkowana ma być w najnowszej fabryce szwedzko-chińskiej marki w Charleston w Południowej Karolinie.

Plany Volvo zakładają, że do 2025 roku, połowa samochodów wyjeżdżających z salonów tej marki, napędzana będzie energią elektryczną. Patrząc na konsekwentnie realizowaną politykę, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że tak właśnie się stanie i plany ich zostaną zrealizowane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu