Mobile

Mediatek rzuca rękawicę Qualcommowi. Nowa generacja ośmiordzeniowców zapowiada się wybornie

Tomasz Popielarczyk
Mediatek rzuca rękawicę Qualcommowi. Nowa generacja ośmiordzeniowców zapowiada się wybornie
14

Do tej pory układ sił wśród producentów mobilnych procesorów opartych na architekturze ARM był raczej prosty. Qualcomm dominował w segmencie high-endowym, a towarzyszył mu czasem Samsung z Exynosami (głównie w obrębie własnej marki). Po drugiej stronie barykady znajdował się zaś Mediatek i inne chiń...

Do tej pory układ sił wśród producentów mobilnych procesorów opartych na architekturze ARM był raczej prosty. Qualcomm dominował w segmencie high-endowym, a towarzyszył mu czasem Samsung z Exynosami (głównie w obrębie własnej marki). Po drugiej stronie barykady znajdował się zaś Mediatek i inne chińskie marki, jak Rockchip czy HiSilicon od Huawei. Wszystko jednak zaczyna się zmieniać.

Ostatnie miesiące to dla tajwańskiej firmy MediaTek bardzo intensywny okres. Jako pierwsza zaprezentowała i wprowadziła na rynek ośmiordzeniowe procesory i tym samym otworzyła sobie drogę do nieco urządzeń z wyższej niż dotychczas półki cenowej. Rdzenie Cortex-A7 jednak nie oferują aż tyle, by móc rywalizować z nowoczesnymi Snapdragonami Qualcomma, dlatego MediaTek próbuje dalej, by w końcu przypuścić ofensywę na high-end.

Rezultatem tego mają być zupełnie nowe ośmiordzeniowe układy MediaTek MT6595 wykorzystujące najnowszy dorobek firmy ARM - rdzenie Cortex-A17. Ich charakterystyczną cechą jest nawet o 60 proc. wyższa wydajność niż w przypadku popularnej architektury Cortex-A9. Zapowiadany przez Mediatek procesor ma posiadać 4 takowe o taktowaniu 2,2-2,5 GHz. Ich dopełnieniem będą natomiast 4 rdzenie Cortex-A7 z zegarem 1,7 Ghz. Całość wspierać ma procesor graficzny Rogue PowerVR Series6 o mocy pozwalającej na wykonywanie nawet bardzo zaawansowanych czynności.

Jak się nietrudno domyślić, nowe układy będą bazowały na modelu działania big.LITTLE, a więc połowa rdzeni będzie odpowiadała za najbardziej wymagające zadania, a połowa ma dbać o możliwie najmniejsze zużycie energii. Co jednak najciekawsze, MediaTek zapowiedział, że w sytuacji największego zapotrzebowania na moc obliczeniową (gry, multimedia etc.) nic nie będzie stało na przeszkodzie by załączono wszystkich osiem rdzeni. Ma za to odpowiadać technologia wieloprocesorowych systemów heterogenicznych (Heterogeneous Multi-Processing). Tym samym Tajwańczycy zapewniają, że zaoferują wyższą wydajność niż podobnie działające układy Exynos Samsunga.

Na tym możliwości nowych układów się nie kończą. Spodziewać się możemy również wbudowanego LTE (System-on-Chip), co uczyni nowe układy pierwszymi ośmiordzeniowymi procesorami wspierającymi szybką transmisję danych GSM. Nie zabraknie też wsparcia dla kodeków H.265 Ultra HD. Tym samym możliwe ma być rejestrowanie oraz odtwarzanie wideo w jakości 2K oraz 4K.

Procesory MediaTek MT6595 mają być bezpośrednim konkurentem dla Snapdragonów 800 i 805. Urządzenia trafią zatem do smartfonów i tabletów z najwyższej półki cenowej. Producenci mają je otrzymać jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Pierwsze urządzenia zadebiutują natomiast w drugiej. Jeżeli MediaTek będzie kontynuował swoją politykę cenową, być może doczekamy się znaczącej obniżki cen w segmencie high-endowym. Ciekawe jak odpowie na to Qualcomm.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu