Facebook

Material Design wkradł się do Facebooka na Androida

Tomasz Popielarczyk
Material Design wkradł się do Facebooka na Androida
12

Niespodziewanie nawet programiści odpowiadający za mobilną aplikację Facebooka dostrzegli zalety Material Design. Najnowsza wersja beta klienta dla Androida wykorzystuje część elementów z nowego interfejsu. Może nie wywrócono wszystkiego do góry nogami, ale w bardzo przemyślany sposób wkomponowano j...

Niespodziewanie nawet programiści odpowiadający za mobilną aplikację Facebooka dostrzegli zalety Material Design. Najnowsza wersja beta klienta dla Androida wykorzystuje część elementów z nowego interfejsu. Może nie wywrócono wszystkiego do góry nogami, ale w bardzo przemyślany sposób wkomponowano je do dotychczasowej stylistyki.

Facebook w Material Design? Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek twórcy oficjalnej aplikacji dla Androida wykorzystają nowy interfejs. Tym bardziej nie spodziewałem się, że nastąpi to tak szybko. Najnowsza wersja beta u niektórych użytkowników (dotyczy to jedynie wąskiego grona) klienta serwisu aktywuje elementy nowego interfejsu. Nie jest tego dużo i szczególnej rewolucji nie należy się spodziewać. Wydaje mi się jednak, że właśnie powstał świetny fundament do kolejnych zmian, które uczynią Facebooka dla Androida ładniejszym i lepiej komponującym się z samym systemem.

Co się zmieniło? Przede wszystkim odświeżono wygląd wielu ikonek. Teraz są one kolorowe, spłaszczone i okrągłe. Przypominają w ten sposób m.in. Gmaila oraz inne oficjalne aplikacje Google'a. Widać, że mamy do czynienia z wersją beta, bo jeszcze wiele elementów nie jest spójna. Trzeba jednak przyznać, że twórcy postarali się i całkiem dobrze wkomponowali elementy Material Design do aplikacji. Inna sprawa, że spłaszczony interfejs mobilnego Facebooka po prostu dobrze pasuje do tej stylistyki i nie wymaga jakiejkolwiek gimnastyki.

Oczywiście do nazwania oficjalnego klienta Facebooka w pełni zgodnym z Material Design jeszcze sporo brakuje. Przede wszystkim programowi brakuje spójności. Część elementów, jak np. wysuwany zza lewej krawędzi panel znajomych, trąci ciągle starą stylistyką i straszy wypukłościami. Inne już dawno przeszły na wyższy poziom i godnie reprezentują trend flat design. Pomieszanie z poplątaniem.

Mam nadzieję, że zanim program doczeka się ostatecznego redesignu twórcy wezmą pod uwagę jego rozmiary i zadbają o to, żeby w każdym miejscu prezentował się podobnie. Zresztą, jak sami zaznaczają, do stabilnej wersji Material Design nie trafi zbyt prędko. Pozostaje zatem na razie podziwiać zrzuty ekranu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu