Mobile

Tak, tak, tak! Debiutuje aplikacja Facebook Groups

Konrad Kozłowski
Tak, tak, tak! Debiutuje aplikacja Facebook Groups
9

Chwila nieuwagi wystarczy, by przegapić premierę kolejnej aplikacji od Facebooka. Ta, tak jak się można było spodziewać, obiera za cel odseparowanie kolejnego z filarów serwisu społecznościowego od głównej mobilnej aplikacji. Taka strategia może sie podobać, szczególnie gdy egzekwowana jest tak dobr...

Chwila nieuwagi wystarczy, by przegapić premierę kolejnej aplikacji od Facebooka. Ta, tak jak się można było spodziewać, obiera za cel odseparowanie kolejnego z filarów serwisu społecznościowego od głównej mobilnej aplikacji. Taka strategia może sie podobać, szczególnie gdy egzekwowana jest tak dobrze i skutecznie.

Facebook już dawno przestał być jedną aplikacją na naszym telefonie. Coraz więcej osób przekonuje sie do Messengera, którego Mark Zuckerberg niemal siłą "wepchnął" na wiele urządzeń, ale to nie wszystko, bo przecież można zainstalować także Menadżera stron czy Paper. Powstawanie kolejnych aplikacji jest tylko kwestią czasu - każdy z filarów Facebooka doczeka się własnej aplikacji, a teraz nadszedł czas na grupy.

Grupy na Facebooku w wielu przypadkach zastąpiły już fora dyskusyjne, a znalezienie nowego środowiska do dyskusji nie jest teraz trudne. O wiele trudniej jest pozostać w kontakcie z tymi grupami znajomych na urządzeniu mobilnym, w szczególności, gdy należymy do wielu grup i jesteśmy w nich aktywni lub śledzimy każdą nową aktywność nie dodając nic od siebie. Dotarcie do listy grup wewnątrz głównej aplikacji Facebooka nie jest ani łatwe, ani szybkie. Facebook Groups rozwiązuje ten problem i jest to zdecydowanie najważniejsza cecha tej aplikacji. Lecz nie jedyna.

Po jej otwarciu zauważymy, że interfejs został doskonale przemyslany - każda z grup to osobny dymek wypełniony grafiką główną (jeśli takowa została ustawiona). Każda z grup posiada też własny licznik powiadomień, więc wiemy dokładnie, w której z grup mamy największe zaległości. Przytrzymanie palca na jednej z nich wprawia wszystkie miniaturki w ruch, co pozwala na dowolne zarządzanie nimi oraz łatwe usunięcie z listy czy opuszczenie grupy.

A Ty masz już swoją?

Niezwykle ważne było, by tworzenie grup zostało uproszczone - i cel ten został osiągnięty (ba! nawet sam założyłem nową grupę, zapraszam sympatyków wearables, czyli opasek i zegarków:). Przycisk "utwórz" znajduje się na ekranie głównym, więc błyskawicznie możemy założyć kolejną grupę. Wypełnienie podstawowych informacji, wskazanie typu grupy i wgranie zdjęcia - od tego zaczynamy i po chwili zaproszeni do grupy znajomi mogą udostępniać cokolwiek chcą. W lewym górnym rogu umieszczono skrót do wyszukiwarki - jak mówiłem, miejsca na dyskusje jest pod dostatkiem, więc pozostaje jedynie odnalezienie odpowiedniej grupy rozmówców. Dolny pasek to zakładki odsyłające nas do powiadomień, sekcji odkrywania nowych aplikacji oraz ustawień. Szybko też można powrócić do listy grup.

Wewnątrz grupy dostepne są oczywiście przyciski pozwalające na szybkie udostępnienie zdjęcia oraz statusu tekstowego. Pod każdą aktywnością można zostawiać komentarze oraz lajkować wpisy. Fantastyczną funkcją jest możliwość dodania skrótu do każdej z grup na ekranie głównym - działa to równie dobrze na Androidzie co i iOS-ie - nareszcie jedna, konkretna grupa jest zaledwie jedno tapnięcie od nas. Łatwo zarządza się także powiadomieniami dla każdej z grup, o ile zdecyduje się na zezwolenie wysyłania powiadomień przez aplikację. Grupy na Facebooku przejmą wtedy właśnie te powiadomienia, które do tej pory wysyłała do Was aplikacja Facebooka. Podobnie jak aplikacja Paper, nowa aplikacja Facebooka pełna jest miłych dla ucha efektów dźwiękowych i animacji - na przykład zamknięcie grupy możliwe jest poprzez "ściągnięcie" jej ku dołowi.

Kolejne aplikacje w kolejce

Facebook nie zamierza rezygnować z ekspansji mobilnej, wypełniając pamięć i ekrany główne naszych telefonów kolejnymi aplikacjami. Dla użytkowników korzystających z tych usług każdego dnia są to nowości, które bz wątpienia zostaną szybko docenione. Tym razem jednak, Mark nie decyduje się na przymuszanie nikogo do niczego - funkcjonalnośc grup pozostaje niezmienna w głównej aplikacji Facebooka, a nowy produkt można zainstalować z wyboru w przeciwieństwie do Messengera.

Nikt nie musiał mnie jednak do niczego przekonywać - Grupy na Facebooku już są na moim telefonie. To po prostu bardzo dobra aplikcja.

Grupy na Facebooku na Androida i iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookAplikacje mobilne