Polska

Marek Zagórski nowym Ministrem Cyfryzacji, co z projektami poprzedniej minister Streżyńskiej?

Grzegorz Ułan
Marek Zagórski nowym Ministrem Cyfryzacji, co z projektami poprzedniej minister Streżyńskiej?
19

Dziś, to jest 17 kwietnia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda powołał Marka Zagórskiego na stanowisko Ministra Cyfryzacji. Przez kilka miesięcy pełnił on stanowisko wiceministra i de facto prowadził już to ministerstwo, ale aby formalności stało się zadość, objął w końcu stanowisko ministra w miejsce zdymisjonowanej w czasie ostatniej rekonstrukcji rządu premiera Morawieckiego, Anny Streżyńskiej.

Od stycznia 2018 nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji sprawował premier Morawiecki, ale decyzje w jego imieniu podejmował Marek Zagórski jako sekretarz stanu. Teraz po mianowaniu go na stanowisko ministra cyfryzacji, zapowiada, że cyfryzacja nadal jest priorytetem ekipy rządzącej i projekty, nad którymi pracowała poprzednia minister Anna Streżyńska będą kontynuowane.

Marek Zagórski, nowy Minister Cyfryzacji:

Cyfryzacja jest priorytetem premiera Morawieckiego, a więc również polskiego rządu. I dla mnie to jest najważniejsze. Dodaje, że wszyscy w Radzie Ministrów zdają sobie sprawę, że cyfryzacja skraca dystans między obywatelem a urzędami i państwem. Przede wszystkim zaś daje wygodę, minimalizuje czas realizacji spraw urzędowych i ułatwia życie przedsiębiorcom, a przez to wpływa pozytywnie na gospodarkę. - Ministerstwo Cyfryzacji pełni tu niezwykle ważną rolę: koordynatora polityki w zakresie informatyzacji.

Nowy minister wspomina tu przede wszystkim rozbudowę i modernizację projektu CEPiK 2.0, dzięki czemu na przykład już niedługo kierowcy nie będę musieli wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych czy polis OC.

Kolejnym ważnym projektem Ministerstwa Cyfryzacji jest ustawa rozwiązująca problem z SMS-ami Premium, przez które wielu obywateli ponosiło znaczne koszty, będąc tego nieświadomym.

Marek Zagórski:

Chodzi w szczególności o opłaty za usługi typu SMS premium. Uporządkowanie rynku usług o podwyższonej opłacie oraz wprowadzenie do ustawy możliwości całkowitej blokady tego typu usług sprawi, że obywatele nie będą tak łatwo padali ofiarami nieuczciwych praktyk rynkowych, czy wręcz wyłudzeń.

Pod rządami nowego ministra nie zabraknie też wdrażania kolejnych e-usług, 1 czerwca na przykład doczekamy się wejścia w życie nowelizacji ustawy o ewidencji ludności autorstwa MC:

Dzięki zmianom, które zaakceptował już Prezydent, rodzice będą mogli on-line załatwić wszelkie formalności związane z narodzinami dziecka. Dla świeżo upieczonych rodziców to spore ułatwienie. W pierwszych dniach życia będą się mogli zająć opieką nad dzieckiem, a nie chodzeniem po urzędach.

Priorytetem pozostaną też nowe regulacje związane z wejściem w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (wszystko, co powinieneś wiedzieć o RODO). Polski rząd przyjął już projekt ustawy o ochronie danych osobowych, który uwzględnia już nowe regulacje.

A co z projektem e-Dowody? Tak jak pisałem Wam rok temu, Polska ma czas do końca I kwartału 2019 na wydanie pierwszych dowodów z warstwą elektroniczną, w przeciwnym wypadku zmuszeni zostaniemy do zwrotu UE juz poniesionych kosztów w wysokości 148,4 mln zł. Nowy minister cyfryzacji również ten projekt wymienia na liście priorytetów.

Oprócz powyższych projektów wymieniane są prace związane z wdrożeniem sieci 5G, jako podstawa do dalszego rozwoju gospodarczego. Nie zapomina też, co mnie cieszy, o projekcie mObywatel.

Marek Zagórski:

W naszych planach jest dołączenie do aplikacji, od września tego roku, mobilnej wersji legitymacji uczniowskiej, a od października podobny prezent otrzymają studenci. Będą mogli korzystać z mobilnej wersji legitymacji studenckiej.

Z kolejnych rzeczy, nad którymi będzie się skupiał w swojej kadencji Marek Zagórski wymienia ustawę, która ma upowszechnić wykorzystywanie przez Polaków środków identyfikacji elektronicznej. Dzięki niej uzyskamy łatwiejszy dostęp i logowanie do e-usług. Ponadto kontynuowane będą pracy na systemem e-doręczeń, dzięki któremu możliwe będzie odbieranie i wysyłanie drogą elektroniczną oficjalnej korespondencji w kontaktach z administracją publiczną.

Osobiście cieszy mnie zaangażowanie i obietnica dalszych prac nad projektami zapoczątkowanymi w zeszłym roku. To napawa nadzieją, że ten czas nie zostanie zaprzepaszczony i co najważniejsze nie zapomniany. Były bowiem plany i podejrzenia, że Ministerstwo Cyfryzacji zostanie w ogóle zlikwidowane. Na szczęście nic takiego się nie stało, mamy już nowego ministra cyfryzacji, ze swojej strony życzę mu wytrwałość w realizacji zadań, których się podjął, no i wdrożeń zakończonych samymi sukcesami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu