Polska

Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która ma zakończyć w Polsce nadużycia z SMS-ami Premium

Grzegorz Ułan
11

Zaledwie miesiąc temu informowaliśmy Was o przyjęciu przez rząd projektu ustawy zmieniającej prawo telekomunikacyjne, tak aby bardziej chroniło klientów telekomów przed nadużyciami z SMS-ami Premium, a już dziś trafiło pod obrady Sejmu.

Oznacza to, że prawdopodobnie już w tym kwartale doczekamy się tych zmian. Co zmienia nowe prawo telekomunikacyjne? Przede wszystkim z automatu ustawia próg kwotowy, po przekroczeniu którego połączenia z numerami premium mają być blokowane.

Oprócz obecnych trzech progów: 35, 100 i 200 zł dodany zostanie próg 0 zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług). Jeśli abonent nie określi żadnego progu, domyślnym będzie 35 zł. Po przekroczeniu tego progu operator musi poinformować o tym abonenta i włączyć automatyczną blokadą połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Obecnie może to zrobić dopiero na żądanie abonenta.

Dodatkowo takie opłaty będą musiały być szczegółowo opisane na rachunku telefonicznym, tak aby klienci od razi wiedzieli, gdzie moga kierować reklamacje. W przypadku, gdy dojdzie do nadużyć czy niedopełnienia obowiązków, klienci nie będą mogli być obciążani opłatami.

Ponadto prezes UKE otrzyma nowe uprawnienia i będzie mógł nakazać operatorom zablokowanie dostępu do danego numeru lub pobierania opłat za usługi Premium, a firmie świadczącej takie usługi zaprzestania ich świadczenia. Będzie mógł też nakazać usługodawcy (na przykład Facebookowi), u którego naciągacze publikują swoje konkursy, usunięcie takich wpisów. Nie zabraknie też kar za brak blokowania usług o podwyższonej opłacie niewpisanych do rejestru.

Doprecyzowane zostaną również przepisy związane z zarządzaniu kryzysowym, dzięki czemu w przypadku zdarzeń losowych typu huragan czy powódź, wszyscy obywatele w rejonie zagrożenia, będą o tym informowani drogą SMS-ową, czego zabrakło podczas ostatnich wydarzeń na Pomorzu.

Źródło: inf. prasowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu