Apple

Będziesz chciał zadbać o prywatność w swoim MacBooku? Pęknie ci ekran

Krzysztof Rojek
Będziesz chciał zadbać o prywatność w swoim MacBooku? Pęknie ci ekran
23

Apple to jedna z tych firm, która lubi chwalić się dbaniem o naszą prywatność. W przypadku laptopów Macbook jednej rzeczy nie przemyśleli.

Obawy o prywatność są jednymi z kluczowych kwestii, jeżeli chodzi o współczesne komputery i smartfony. Dlatego m.in. kwestia przejęcia Fitbita przez Google wzbudziła tyle kontrowersji, a każde działanie Facebooka w kwestii reklam zazwyczaj wiąże się z dużym zainteresowaniem. Ciężko obecnie znaleźć firmę z branży IT, która miałaby "czyste ręce" jeżeli chodzi o zachowanie prywatności - problemów nie uniknęła nawet sławna wyszukiwarka DuckDuckGo. Jedną z firm, która w tej kwestii ma całkiem pozytywny PR, jest amerykańskie Apple, chociażby przez historie z FBI, któremu nie ułatwiało dostanie się do iPhone'a terrorysty. Jednakże ostatnie modele Macbooków, przez dosyć kuriozalny powód mogą być mniej bezpieczne, niż ich poprzednicy.

Macbook - zaślepka na kamerkę sprawi, że pęknie ci ekran

Zaślepki na kamerki to prosty, tani i bardzo popularny sposób zabezpieczeń wśród użytkowników laptopów. Nawet jeżeli atakujący nas przestępcy sforsują cyfrowe zabezpieczenia i zdołają przechwycić jej obraz, to nie otrzymają niczego wartościowego, ponieważ będzie ona fizycznie zasłonięta. Niektórzy producenci (np. Lenovo) mają takie zaślepki wbudowane w kamerkę, u innych zasuwkę trzeba dokupić sobie samemu. Niestety, w laptopach Apple jej instalacja wiąże się z problemami.

Wszystko dlatego, że zaślepki na kamerkę są często dosyć grube, a Macbooki nie zostały zaprojektowane by zamykać się z czymkolwiek o grubości większej niż kartka papieru (0,1 mm) pomiędzy wyświetlaczem a klawiaturą. Zaślepka wywiera więc duży, punktowy nacisk na ekran Macbooka, co finalnie może doprowadzić do jego pęknięcia. Przed takim działaniem ostrzega samo Apple:

Jeśli zamkniesz Macbooka z zainstalowaną pokrywą kamerki, możesz uszkodzić ekran, ponieważ odstęp między ekranem a klawiaturą nie został zaprojektowany z myślą o dużych tolerancjach

Co w takim razie mogą zrobić użytkownicy?

Na swojej stronie Apple sugeruje oczywiście, by nie korzystać z fizycznych zabezpieczeń, jeżeli są one grubsze niż wspomniana kartka. Zamiast tego firma poleca zaufać systemowym zabezpieczeniom (regułom dostępu do kamerki, lampce, która wskazuje, kiedy moduł jest włączony). Jeżeli natomiast nasza firma wymaga, byśmy używali fizycznego zabezpieczenia, to albo musi mieć ono 0,1 mm grubości albo też - zalecane jest jego zdejmowanie za każdym razem,

Ups.

Źródło: Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu