Poradniki

Jak włączyć kamerę w laptopie? Poradnik krok po kroku

Błażej Wojciechowski
Jak włączyć kamerę w laptopie? Poradnik krok po kroku
0

Kamery w notebookach to świetne rozwiązanie, które okazało się wręcz niezbędne w czasie pandemii w pracy zdalnej, gdzie mamy kontakt ze współpracownikami i klientami przez wideo konferencje. Co zrobić jednak gdy kamera nie działa?

Kamery w notebookach nam spowszedniały, od wielu lat są wręcz obowiązkowym wyposażeniem, na które w zasadzie przez większość czasu nie zwracamy nawet uwagi. Ba wiele osób nawet specjalnie je zakleja aby mieć pewność, że nikt ich przez nie nie podgląda. Ostatnie 2 lata sprawiły jednak, że zaczęliśmy z tych kamer korzystać znacznie częściej i zwracać uwagę na ich jakość. Ta niestety w większości przypadków jest najwyżej średnia, ale to temat na osobny artykuł. Dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na podstawowe pytanie, co zrobić jeśli kamera nie działa. Podpowiemy wam jak upewnić się, że wszystko jest z nią w porządku i jak ją włączyć w razie potrzeby.

Jak włączyć kamerę w laptopie z systemem Windows 10 i 11?

Jeśli kamera nie działa, to pierwsze od czego bym zaczął to sprawdzenie fizycznego przycisku na laptopie. Coraz więcej komputerów posiada fizyczny przełącznik kamery, który ma chronić naszą prywatność i sprawdza się on znacznie lepiej niż kawałek taśmy na obiektywie. O tym powiemy sobie jednak nieco później. Najpierw skupmy się na rozwiązaniach programowych. Zarówno w Windows 10 jak i Windows 11 mamy do dyspozycji aplikację Aparat (albo Camera w angielskiej wersji systemu) pozwalającą na sprawdzenie działania kamery. Jeśli nie wyświetla ona obrazu to coś jest nie tak i warto by było sprawdzić czy to nie jest czasami kwestia programowa. W Windows 10 należy się w tym celu udać do Ustawień w menu Start oraz zakładki... Prywatność (a nie Urządzenia, co byłoby bardziej naturalne). Tam znajdziemy menu dotyczące uprawnień aplikacji, w tym dostępu do kamery.

Możemy tutaj nie tylko całkiem włączyć lub wyłączyć kamerę, ale również zablokować do niej dostęp poszczególnym (lub wszystkim) aplikacjom. Mamy tutaj wylistowane wszystkie programy, które wykorzystują kamerę i możemy wybrać te, które mogą mieć do niej dostęp. Jeśli wasza aplikacja pokroju MS Teams lub Skype'a nie pokazuje obrazu z kamery, to jest bardzo prawdopodobne, że zostało to wyłączone właśnie w tym miejscu. Na szczęście bardzo szybko można to naprawić.

W systemie Windows 11 jest nieco inaczej. Tutaj również musimy otworzyć Ustawienia dostępne w menu Start, ale dalej przechodzimy już do menu "Bluetooth i urządzenia" oraz Aparat fotograficzne, gdzie znajdziemy wszystkie kamery podłączone do naszego komputera. Będzie to nie tylko kamera wbudowana, ale również każde inne urządzenie tego typu podłączone np. przez port USB. W głównym menu znajdziemy przycisk pozwalający wyłączyć (lub włączyć) kamerę i tym samym upewnić się, że fizycznie jest ona sprawna. W Windows 11 są też opcje do konfiguracji pozwalające na ustawienie jasności oraz kontrastu.

Jest też opcja prowadząca nas do menu Ustawień prywatności aparatu, które znajduje się w dziale Prywatność i zabezpieczenia. To tam możemy podobnie jak w Windows 10, zablokować dostęp do aparatu dla wszystkich lub poszczególnych aplikacji. Jak widać jest ich całkiem sporo i nie wszystkie z pewnością muszą mieć dostęp do kamery, dlatego warto sobie to menu przejrzeć nawet jeśli nie macie problemów z kamerką.

Po przejrzeniu tych opcji na 90% wasz problem z kamerą zostanie rozwiązany. Jeśli nie to mamy jeszcze jedną opcję, o której opowiemy sobie w kolejnym rozdziale.

Jak włączyć kamerę w laptopie od Apple?

W komputerach Macbook nie ma możliwości fizycznego wyłączenia kamery, zazwyczaj jest ona zintegrowana na jednej szynie komunikacyjnej z ekranem i osobnej opcji do jej wyłączenia zwyczajnie brakuje. Aby mieć pewność, że kamera nas nie nagrywa, jeśli tego nie chcemy powinniśmy podjąć bardzo podobne kroki jak w systemie Windows 10/11. Klikamy w ikonkę nagryzionego jabłka w lewym górnym rogu i wybieramy Ustawianie systemowe. Następnie przechodzimy do zakładki Bezpieczeństwo i prywatność i tam w zakładce Prywatność poszukujemy Aparatu. Gdy na niego klikniecie to pojawi się lista aplikacji, które mają do niego dostęp. Jeśli kamera nie działa w jakiejś konkretnej aplikacji to tutaj powinniście zmienić ustawienie, które pozwoli na jej uruchomienie.

Jak włączyć kamerę w laptopie skrótem klawiszowym?

Jak już wspominałem coraz więcej notebooków posiada fizyczne rozwiązania pozwalające na wyłączenie kamery. Przykładowo w notebookach Huawei jest ona często zintegrowana z klawiszem funkcyjnymi, który chowa kamerę w klawiaturze gdy nie jest potrzebna. To rozwiązanie ma pewne wady, a mianowicie generuje obraz z perspektywy, które nie do końca wszystkim odpowiada, dlatego Huawei raczej się z niego wycofuje, ale z pewnością był to całkiem ciekawy eksperyment.

W bardziej tradycyjnych notebookach przycisk do blokowania kamery zazwyczaj znajduje się w pasku klawiszy funkcyjnych na samej górze klawiatury. Tak jak ma to miejsce chociażby na zdjęciu poniżej z notebooka ASUS Vivobook. Naciskając klawisz F10 możemy fizycznie wyłączyć kamerę i zablokować do niej dostęp. Czasami trzeba to zrobić naciskając również klawisz funkcyjny Fn, w zależności od naszych preferowanych ustawień. W niektórych notebookach kamerę można wyłączyć przesuwając specjalną zaślepkę na górnej klapie obudowy albo przycisk znajdujące się po boku. Rozwiązań jest sporo i zanim zaczniecie szukać problemów w systemie czy ze sterownikami, to warto 2 razy upewnić się, że to nie kwestia przycisku na obudowie.

Jak włączyć zewnętrzną kamerę w laptopie?

Generalnie wszystkie wymienione powyżej rady (poza fizycznymi przyciskami) sprawdzą się również razem z kamerą zewnętrzną. Dzisiaj takie urządzenia korzystają z technologii Plug and Play i wystarczy podłączyć kamerę do portu USB, aby po kilkunastu sekundach pojawiła się jako nowe urządzenie w systemie i dostarczała nam obraz np. w aplikacji do wideo rozmów. Taką kamerę można włączyć lub wyłączyć  w ten sam sposób jak kamerę wbudowaną.

Polecamy: Jak włączyć touchpad

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu