iOS 14 oraz iPadOS 14 wnoszą zmiany i nowości, które są co najmniej intrygujące. Nie musimy jednak czekać aż do jesieni, by przekonać jak one działają na co dzień. Publiczna beta obydwu systemów startuje już dzisiaj.
Publiczne bety iOS 14 i iPadOS 14 dostępne
Proces aktywacji wersji betasystemów iOS i iPad OS nie zmienił się od poprzedniego okresu testowego. Jeśli nie jesteście uczestnikami programu deweloperskiego, nareszcie nie ma potrzeby do niego dołączać lub udawać dewelopera, by móc przedpremierowo sprawdzać udostępniane przez Apple buildy iOS-a i iPadOS-a. Apple udostępniało już wcześniej iOS 12 i iOS 13 w ramach publicznej bety, do której może dołączyć każdy posiadający zgodny z najnowszą wersją systemu sprzęt.
Polecamy: iOS 14 - lista nowości. Na to czekali posiadacze iPhone'ów
Należy pamiętać, że choć nie są to aż tak wstępne wersje systemu, jak deweloperskie wydania, to błędów i niedociągnięć w publicznych betach iOS-a i iPadOS-a może być całkiem sporo. Jeśli cokolwiek nie będzie działało zgodnie z oczekiwaniami, najlepszym rozwiązaniem jest to zgłosić, by inżynierowie Apple byli świadomi istnienia problemu. Jeżeli polegacie na co dzień na urządzeniu, na którym planujecie zainstalować wersję beta systemu, musicie liczyć się z tym, że może ono odmówić posłuszeństwa - systemowe funkcje lub aplikacje, a w szczególności aplikacje firm trzecich, które nie zostały przygotowane z myślą o iOS 13/iPadOS 14 mogą sprawiać problemy i działać niewłaściwie.
Czytaj też: iPadOS 14 już oficjalnie: co nowego?
Jeśli dysponujecie dodatkowym urządzeniem lub nie boicie się zaryzykować, to poniżej znajdziecie krótki poradnik, w jaki sposób zainstalować publiczną betę iOS 14 i iPadOS 14 na Waszym iPhonie/iPadzie.
Jak zainstalować (publiczną) wersję beta iOS 14 i iPadOS 14
Jeśli nie korzystaliście do tej pory z programu niejawnych testów systemów Apple, to musicie dołączyć do grona testerów na stronie Apple: beta.apple.com/sp/betaprogram. Odwiedzamy ją z poziomu przeglądarki Safari, logujemy się na konto z użyciem Apple ID. Następnym krokiem jest pobranie profilu bety i jego instalacja na urządzeniu. Dopiero po restarcie urządzenia będzie ono rozpoznawalne jako uczestnik testów, dlatego po ponownym uruchomieniu odwiedzamy ustawienia i przechodzimy do sekcji z aktualizacjami. Nowa wersja systemu zostanie pobrana i zainstalowana.
Z doświadczenia dodam, że warto wykazać się odrobiną cierpliwości. W betach oznaczonych numerkami 3-4 większość rażących błędów jest już naprawiona, dlatego są one o wiele bezpieczniejsze w codziennym użytku.
Przydatne linki:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu