mObywatel to nie tylko mDowód, mPrawo Jazdy, czy mLegitymacja. W aplikacji znajdziemy szereg innych dokumentów, także lokalnych, które ułatwią załatwianie spraw.
O tym, co mObywatel oferuje swoim użytkownikom, pisaliśmy wielokrotnie i będziemy pisać stale. Aplikacja stanowiąca cyfrowy portfel z dokumentami i usługami to jedna z najchętniej pobieranych pozycji z App Store i Google Play. I nie ma się co dziwić. Miliony Polaków korzystają z cyfrowych dokumentów i usług skracających kolejki w urzędach, poprzez załatwianie spraw przez internet. Jednak mObywatel to nie tylko aplikacja z dokumentami ogólnopolskimi. Ministerstwo Cyfryzacji zachęta samorządy do współpracy, dzięki której mieszkańcy poszczególnych miast, gmin, czy regionów mogą korzystać z bardziej lokalnych rozwiązań. Tak jest m.in. z ePłatnościami, gdzie można opłacać lokalne podatki. Tak też jest w przypadku dokumentów lokalnych, które w mObywatelu pojawiają się od kilku miesięcy.
Polecamy na Geekweek: Coś dziwnego dzieje się z twoim telefonem? To może być wirus
Dokumenty lokalne w mObywatelu. Dla kogo?
W aplikacji mObywatel możesz też znaleźć dokumenty, którymi potwierdzisz uprawnienia do zniżek i ulg w Twoim regionie. Są w niej między innymi elektroniczne karty mieszkańca, seniora czy lokalne karty dużej rodziny.
Czytamy na stronach Ministerstwa Cyfryzacji. W chwili obecnej w mObywatelu znajduje się 12 dokumentów lokalnych, z których mogą korzystać mieszkańcy różnych regionów Polski. Na liście znalazły się:
- Augustowska Karta Turysty – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek i ulg dla turystów. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Augustów.
- Chełmska Karta Dużej Rodziny – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Chełm.
- Chełmska Karta Mieszkańca – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla mieszkańców. Szczegóły znajdziesz na stronie Karty Chełmianina.
- Karta Dużej Rodziny Gminy Suchy Las – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Szczegóły znajdziesz na stronie Gminy Suchy Las.
- Karta Mieszkańca Kobyłki – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla mieszkańców. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Kobyłka.
- Karta Seniora Województwa Łódzkiego – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek i ulg dla seniorów. Szczegóły znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
- Reska Karta Seniora – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek i ulg dla seniorów. Szczegóły znajdziesz na stronie Centrum Usług Społecznych w Resku.
- Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Szczegóły znajdziesz na stronie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
- Wrocławska Karta Seniora – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek i ulg dla seniorów. Szczegóły znajdziesz na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora.
- Zduńskowolska Karta Mieszkańca – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla mieszkańców. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola.
- Zduńskowolska Karta Rodziny – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania z lokalnych zniżek i ulg dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola.
- Zduńskowolska Karta Seniora – elektroniczny dokument, którym potwierdzisz swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek i ulg dla seniorów. Szczegóły znajdziesz na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola.
mObywatel rośnie w siłę. Aplikacja stała się punktem centralnym nowej kampanii Ministerstwa Cyfryzacji
Przy okazji warto dodać, że Ministerstwo Cyfryzacji wystartowało z nową kampanią informacyjną, mającą na celu wypromowanie aplikacji mObywatel:
Chcemy, aby każdy Polak wiedział, jak ważne jest dbanie o swoją tożsamość cyfrową. mObywatel to realne wsparcie, które towarzyszy nam na co dzień, od zarządzania dokumentami, po ochronę danych w internecie. Chcemy dotrzeć z kampanią do tych, którzy jeszcze nie odkryli, jak wiele mogą zyskać dzięki temu narzędziu, szczególnie w zakresie ochrony przed cyberzagrożeniami
– mówiKrzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Kampania jest realizowana w mediach ogólnopolskich, w największych stacjach telewizyjnych i radiowych, a także w internecie i na kanałach własnych Ministerstwa Cyfryzacji oraz COI. Ministerstwo planuje także kolejne etapy kampanii, które będą prowadzone do końca 2025 r.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu