Już teraz mObywatel może pochwalić się sporą grupą użytkowników w Polsce. A to dopiero początek, gdyż już za kilkanaście miesięcy jedna z najpopularniejszych aplikacji Polaków stanie się uznawana poza granicami naszego kraju.
Aplikację mObywatel czekają istotne zmiany związane z wprowadzeniem rozporządzenia eIDAS 2 przez Unię Europejską. Ministerstwo Cyfryzacji już wcześniej zapowiadało konsultacje dotyczące rozwoju aplikacji, aby spełniała wymagania eIDAS 2 i wdrożyła pozostałe przepisy. O planach dalszego rozwoju aplikacji mówił niedawno Rafał Sionkowski podczas Banking & Insurance Forum. Kierownik zespołu rozwoju cyfrowej tożsamości w Centralnym Ośrodku Informatyki zaznaczył, że mObywatel 3.0 ma być wprowadzony najprawdopodobniej w 2026 roku, w związku z implementacją eIDAS 2.
Jedną z kluczowych nowości w mObywatelu 3.0 ma być to, że dokumenty w nim przechowywane zostaną uznane w innych krajach europejskich. Do tej pory, żaden z dokumentów w aplikacji nie miał mocy poza Polską, z wyjątkiem tak zwanego paszportu covidowego. Dodatkowo, użytkownicy będą mieli dostęp do darmowego podpisu kwalifikowanego, co znacznie ułatwi podpisywanie umów z bankami i innymi instytucjami na odległość. Instytucje te będą mogły również korzystać z mObywatela do potwierdzania tożsamości klientów oraz dodawania informacji, takich jak numery rachunków czy dane o polisach ubezpieczeniowych. Wprowadzone zostaną także liczne usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie dla nowych użytkowników, którzy będą aktywować usługi mObywatela.
Co ciekawe, już jakiś czas temu Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że liczne funkcjonalności, które planuje się wdrożyć w ramach Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, są już teraz dostępne dla użytkowników aplikacji mObywatel w naszym kraju. To między innymi funkcja przekazywania danych, prezentowania dokumentów mobilnych czy wbudowany w aplikację środek identyfikacji, którego można używać w usługach, aby potwierdzić tożsamość – to tylko kilka przykładów. Już niedługo z tych funkcjonalności będą mogli korzystać także użytkownicy z innych krajów w ramach swoich, lokalnych aplikacji mobilnych.
Zanim wielki zmiany, sporo nowości. To w mObywatelu pojawi się w najbliższej przyszłości
Jednak zanim w mObywatel pojawią się daleko idące zmiany sprawiające, że będzie on akceptowany także poza granicami Polski, minie trochę czasu. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki nie śpią. Cały czas pracują nad udoskonalaniem popularnej aplikacji wprowadzając i zapowiadając nowe funkcje, dokumenty i usługi, z których będziemy mogli korzystać w najbliżej przyszłości. Chodzi między innymi o:
- Rozwój ePłatności
- Legitymacja osoby niepełnosprawnej
- Legitymacja nauczyciela
- Wniosek o dowód osobisty (swój i dziecka)
- e-Doręczenia
- Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
- Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych
- Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
- mStłuczka
- Rozwój usługi Bezpiecznie w sieci (rozbudowa możliwości zgłaszania incydentów)
- Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
- Rozwój usługi Firma (zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych)
Choć ram czasowych na ich wprowadzenie nie ma, warto wyczekiwać oficjalnych komunikatów z Ministerstwa Cyfryzacji. Gdy tylko pojawią się kolejne nowości w aplikacji, z pewnością będziemy was o tym informować. W międzyczasie już teraz możecie korzystać z bogatego katalogu usług i dokumentów, po które można sięgnąć i skorzystać w wielu przypadkach – i to bez konieczności wizyty w urzędzie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu