Polska

DAB+? Cyfryzacja radia w Polsce poszła w inną stronę. Lista internetowych stacji radiowych z regularną ramówką

Grzegorz Ułan
DAB+? Cyfryzacja radia w Polsce poszła w inną stronę. Lista internetowych stacji radiowych z regularną ramówką
45

O ile cyfryzacja telewizji była procesem potrzebnym i oczekiwanym przez wszystkich, o tyle cyfryzacja radia FM zdaje się być oczkiem w głowie jedynie mediów publicznych i KRRiT.

Przejściem na DAB+ nie jest zainteresowana na razie żadna z ogólnopolskich rozgłośni radiowych. Kiedyś w rozmowie z Dyrektorem Muzycznym w radio ESKA zapytałem o proces cyfryzacji radia w Polsce, oto jaką odpowiedź otrzymałem:

Przepraszam, ale nie jestem upoważniony do składania deklaracji w kwestii uczestnictwa w tym projekcie. Mogę jedynie ograniczyć się do mojej osobistej refleksji. I nie zgodzę się z panem, że stacje komercyjne nie zauważają procesu cyfryzacji. Zauważamy od dawna. Proszę w prosty sposób znaleźć w sieci odpowiednią aplikację, zainstalować w swoim smartfonie i już. Dziesiątki stacji w zasięgu ucha. To jest realna, sensowna cyfryzacja i nie potrzeba do niej ogromnych publicznych pieniędzy, nie wspominając już o pieniądzach z kieszeni słuchacza na zakup odpowiednich odbiorników.

To tylko pokazuje, jaki naprawdę mają one stosunek do tego procesu. Co więcej, już nawet nowe rozgłośnie radiowe nie myślą o obecności na falach FM, a od razu skupiają się na internecie. Trochę się już ich nazbierało, w polskiej sieci można już posłuchać stacji stworzonych dla miłośników sportu, różnych gatunków muzycznych czy radia mówionego, dlatego postanowiłem je wszystkie zebrać w jednym miejscu.

Radio Nowy Świat

Zaczynamy od absolutnej nowości na rynku radiowym w sieci. Radio Nowy Świat uruchomione zostało w zeszły piątek. Na antenie radia możecie posłuchać każdego dnia audycji prowadzonych przez znane głosy z radiowej „Trójki” czy znanych postaci z życia publicznego, jak Zbigniewa Zamachowskiego czy Wojciecha Malajkata.

Pełna ramówka Radio Nowy Świat przedstawia się następująco:

Radia można słuchać przez stronę nowyswiat.online lub przez aplikacje mobilne do pobrania ze sklepu Google Play i App Store.

Radio Weszło.FM

Radio Weszło FM to sportowa rozgłośnia uruchomiona dwa lata temu przez Krzysztofa Stanowskiego, właściciela portalu Weszlo.com. Pełną ramówkę radia na poszczególne dni tygodnia znajdziecie pod tym adresem. Tutaj również posłuchać go możecie bezpośrednio ze strony Weszło FM lub przez aplikację mobilną na smartfonach z Androidem lub na iPhone.

Newonce.radio

Newonce.radio jest nieco starsze niż Weszło.FM, ale prawdziwy start z regularną ramówką i prowadzącymi datowany jest mniej więcej w tym samym czasie. W tej rozgłośni prowadzącymi audycje są również znane głosy czy twarze, takie ja Kuba Wojewódzki, Piotr Kędzierski, Mateusz Gessler czy Agnieszka Woźniak-Starak. Pełną ramówkę radia znajdziecie pod tym adresem.

Player rozgłośni dostępny jest na stronie Newonce.radio oraz w aplikacjach mobilnych na Androida i iOS.

Halo.Radio

Halo.Radio uruchomione zostało pod koniec zeszłego roku z inicjatywy Jakuba Wątłego, który wcześniej pracował przez 10 lat w Superstacji. Podobnie, jak Radio Nowy Świat finansowane jest przez radiosłuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite. Aktualnie deklarowana miesięczna kwota wpłat przez patronów to 14 440 zł, na RNŚ z kolei, kwota ta wynosi 705 402 zł.

Ramówka radia dostępna jest pod tym adresem, słuchać go możecie na stronie Halo.Radio z podglądem na żywo ze studia oraz z poziomu aplikacji mobilnych na Androida i iOS.

RadioSpacja

RadioSpacja to radio założone przez Pawła Sito, a na antenie usłyszeć można głosy znane z byłej Radiostacji, zresztą jak widać nazwa radia nawiązuje bezpośrednio do kultowej już rozgłośni. RadioSpacji można słuchać poprzez player na stronie radia, na której brakuje jeszcze ramówki, jak i dedykowanych aplikacji mobilnych. Użytkownicy Androida mogą się tu posiłkować aplikacją Replaio lub linkiem do streamu - https://play.adtonos.com/radiospacjapl.

RadioJAZZ.FM

Dla miłośników jazzu skierowana jest rozgłośnia RadioJAZZ.FM. Można ją słuchać przez stronę stacji, jak i przez aplikacje mobilne na Androida i iOS oraz przez TuneIN. Z ramówką stacji możecie się zapoznać pod tym linkiem.

Rockserwis.fm

Na koniec, może nieco mniej znana rozgłośnia internetowa - Rockserwis.fm, z ramówką tej stacji możecie zapoznać się pod tym adresem. Rockserwis.fm również nie posiada dedykowanych aplikacji mobilnych, odsłuchiwać audycji można przez stronę radia lub z linków do streamu: http://radio.rockserwis.fm/live - strumień 128 kbps MP3 i http://radio.rockserwis.fm/live.aac - strumień 64kbps AAC+.

Photo: tsidvintsev/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu