Płatności i bankowość

Limit transakcji bez PIN-u będzie podwyższony do 100 zł. Mastercard ma już zgodę NBP

Grzegorz Ułan
Limit transakcji bez PIN-u będzie podwyższony do 100 zł. Mastercard ma już zgodę NBP
25

Mówiło się już o tym od dłuższego czasu, że limit 50 zł dla transakcji przy płatnościach zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN-u jest zbyt mały, wskazując konieczność jego podwyższenia do co najmniej 100 zł. Ten limit zostanie podwyższony już za rok przez Mastercarda, który otrzymał już na to zgodę od NBP.

Mastercard podał w przesłanym właśnie komunikacie, że posiadacze wydanych w Polsce kart z logo Mastercard lub Maestro już za rok będą mogli płacić zbliżeniowo za zakupy, bez konieczności podawania PIN-u przy transakcjach do 100 zł włącznie.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

Popularność technologii zbliżeniowej to nie tylko dowód na otwartość polskich konsumentów na innowacje. To także nasza przepustka do świata płatności w pełni cyfrowych. Zgodnie z raportami branżowymi zbliżeniowo smartfonem płaci już ponad milion Polaków. Technologia zbliżeniowa staje się też standardem wygodnych i bezpiecznych transakcji urządzeniami elektronicznymi, takimi jak na przykład inteligentne zegarki czy inne wearables. Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 zł sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę.

Oprócz wygody i szybkości takich płatności, jako powód zwiększenia limitu kwotowego do 100 zł, wskazywane są też dane statystyczne. Otóż od 2010 roku trzykrotnie zwiększyła się średnia wartość transakcji zbliżeniowej i przekroczyła już 50 zł, a więc dotychczasowy limit. Do tego 66% z wszystkich transakcji kartowych stanowią te realizowane w technologii zbliżeniowej. Ponadto według badań sami zainteresowani, czyli osoby korzystający z płatności zbliżeniowej, w większości opowiadają się za takim właśnie zwiększeniem limitu do 100 zł - 67% badanych.

Porównując to jeszcze do innych krajów europejskich Mastercard przypomina, że taki limit na przykład w Wielkiej Brytanii wynosi obecni ok. 145 zł, we Francji i Irlandii ok. 130 zł, na Litwie 105 zł, a w Rumunii natomiast ok. 90 zł. Tak więc będzie to raczej zrównanie do standardów europejskich.

Kiedy najwcześniej możemy się spodziewać podwyższenia tego limitu? Mastercard zastrzega, że operacja ta będzie możliwa nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r., czyli już za rok będziemy mogli płacić w zdecydowanej większej liczbie przypadków bez konieczności podawania PIN-u.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu