Płatności i bankowość

Mastercard: 27% Polaków chce płacić zbliżeniowo zegarkami lub opaskami

Grzegorz Ułan
Mastercard: 27% Polaków chce płacić zbliżeniowo zegarkami lub opaskami
46

Płatności zbliżeniowe przyjęły się w Polsce nad wyraz dobrze, według raportu NBP, na koniec III kwartału 2017 roku w obiegu było 30,6 mln kart z funkcją zbliżeniową, a więc stanowi to 80% udziału we wszystkich kartach płatniczych w Polsce. Z kolei Mastercard przeprowadził niedawno badanie i dziś podzielił się z nami jego wynikami, z których wynika, że chcemy iść z tym jeszcze dalej i płacić zbliżeniowo urządzeniami „ubieralnymi”.

Mastercard w swoim badaniu, chciał sprawdzić jak bardzo Polacy są otwarci na nowe formy płatności, okazało się, że już 27% Polaków deklaruje, że będzie płacić zbliżeniowo przy pomocy wearables, takimi jak inteligentny zegarek bądź opaska fitness. Według prognoz do 2020 r. 62% urządzeń ubieralnych będzie wyposażonych w funkcje płatnicze, a według Mastercard proces wdrażania i akceptacji takich płatności w Polsce może być dużo szybszy niż w innych częściach Europy.

O wiele chętniej i częściej płacimy zbliżeniowo, 33% badanych robi to codziennie (rok wcześniej 23%), a prawie 80% przynajmniej raz w tygodniu (63% rok temu), obydwa wskaźniki są najwyższymi w Europie spośród badanych państw. Według danych NBP 4 już 68,6% wszystkich płatności kartą w Polsce odbywa się zbliżeniowo, natomiast średnia europejska to 38%.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:

Otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że płatności zbliżeniowe rozwijają się u nas w dynamiczny sposób i kraje Europy Zachodniej mogą brać z nas przykład. Według raportów branżowych Polacy "zapisali" w swoich telefonach już ponad 800 tys. mobilnych kart, co pokazuje, że coraz bardziej otwieramy się na rozwiązania zwiększające szybkość i wygodę płatności zbliżeniowych, a do takich należą bez wątpienia także urządzenia kolejnej generacji, czyli wearables.

A jak będziemy autoryzować płatności na urządzeniach ubieralnych? Mastercard pracuje już z ich producentami nad rozwiązaniem tzw. perpetual authorization, jako przykład jego zastosowania wymienia smartwatcha, który rozpoznaje właściciela po cechach charakterystycznych takich jak tętno, dzięki temu aż do ściągnięcia zegarka z ręki można będzie płacić nim bez dodatkowej autoryzacji.

Warto przy okazji zaznaczyć, jak już jesteśmy przy płatnościach zbliżeniowych. Dziś na Cashless pojawiła się informacja, że Mastercard i Visa wystąpią w przeciągu kilku dni do NBP o zgodę na podwyższenie limitu przy płatnościach zbliżeniowych bez autoryzacji PIN-em z obecnych 50 zł do 100 zł.

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu