LG

Każdy chciałby mieć taki przezroczysty telewizor przy łóżku

Konrad Kozłowski
Każdy chciałby mieć taki przezroczysty telewizor przy łóżku
17

Oprócz większych i dokładniejszych ekranów, nowoczesne telewizory będą oferować znacznie więcej. LG zaprezentowało właśnie przezroczysty smart TV, który idealnie wpasuje się obok łóżka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni obejrzałem nie jeden film sci-fi, w którym pierwszorzędną rolę wśród nowoczesnej technologii odgrywały przezroczyste i wszędobylskie ekrany. Już tak przywykliśmy do takich obrazków, że nie robią raczej na nas większego wrażenia, a tymczasem za pewien czas będziemy mogli się takowymi otoczyć. LG sukcesywnie wprowadza do swojej oferty nowinki pokroju wysuwanego telewizora, który na blacie/szafce zajmuje kilka razy mniej miejsca, niż typowy smart TV. Teraz nadszedł czas na coś innego, choć w podobnej formie.

Przezroczysty telewizor LG do sypialni (OLED Smart Bed)

Na trwających właśnie (wirtualnych) targach CES 2021 producent pokazał nowy sprzęt, który pewnego dnia może zagościć w naszych sypialniach. 55-calowy przezroczysty ekran OLED Smart Bed, który na pierwszy rzut oka będzie wyglądać jak element ramy łóżka. Gdy jest nieużywany, widoczna jest tylko jego niewielka część ukazująca podstawowe informacje, jak godzina, prognoza pogody, aktualnie odtwarzana muzyka i tym podobne.

LG chwali się webOS 6.0, największa zmiana od lat, której zabraknie na starych TV

W kolejnym trybie zakres informacji się zwiększa, ponieważ ekran wysunięty jest na kilkanaście centymetrów. Wtedy możemy zapoznać się z efektami analizy snu, a przed nocą można tu ustawić budzik. Istnieje także tryb, w którym możemy wykorzystać całą 55-calową powierzchnię ekranu w ten sam sposób, co każdy inny telewizor. W konstrukcję wbudowano głośniki, więc nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria.

Jakość wyświetlanego obrazu, ze względu na przezroczystość ekranu, nie będzie oczywiście porównywalna z klasycznymi modelami smart TV, ale trzeba przyznać, że pomysłowość LG może nas popchnąć w ciekawym kierunku. Ja sam nie jestem zwolennikiem ciągłego wpatrywania się we wszelkiej maści ekrany, dlatego w miarę możliwości książki i prasę czytam w klasycznej, papierowej formie, ale... są jeszcze miejsca i obszary, gdzie nowoczesne gadżety znajdą naprawdę fajne i użyteczne zastosowanie.

Bravia Core to najlepsze VOD ze wszystkich. Ale wnosi też sporo złego

Nowe technologie w codzienności - niewykorzystany potencjał

Dziwi mnie, że tradycyjne kalendarze nie są zastępowane przez cyfrowe - czy to w formie ramki stawianej na blacie, czy zawieszanej na ścianie - z typowymi ekranami LCD lub e-ink. Łazienkowe lustro wydaje się przedmiotem o podobnym potencjale - w filmach wielokrotnie oglądaliśmy ich nowocześniejsze wersje, które potrafią wyświetlić spersonalizowane informacje na temat czekającego nas dnia w trakcie porannej toalety. Podsumowanie wydarzeń z kalendarza, najistotniejsze informacje ze świata, zaległe priorytetowe powiadomienia czy ruch uliczny na trasie dojazdu do pracy to pierwsze z brzegu przykłady, które przyszły mi do głowy, a przecież możliwości byłyby znacznie większe, gdyby tylko poświęcić temu czas.

LG pokazało też zakrzywiany telewizor OLED dla graczy, który emituje dźwięk z ekranu

Potrzebujemy więcej nowych pomysłów na pilota TV jak ten od Samsunga

A na opisywanym wcześniej nowoczesnym smart tv LG nie poprzestało, bo pokazano także dedykowane restauracjom przezroczyste ekrany i montowany na szynie telewizor z możliwością obrotu oraz zmiany orientacji. Dla graczy też się coś znajdzie, bo LG proponuje ekran z opcją zakrzywienia na żądanie (promień 1000 mm). Panel OLED posiada 48 cali przekątnej i zmienną częstotliwość odświeżania w zakresie 40 - 120 Hz. Wyświetlacz wibruje emitując dźwięk, a producent zdołał odchudzić ekran z 9 mm do 6 mm. Kinomaniacy powinni natomiast zwrócić się ku 88-calowemu OLED-owi 8K z technologią Cinematic Sound.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu