Ebook

Legimi na Kindle rusza już dziś. Sprawdziliśmy, jak to działa!

Tomasz Popielarczyk
Legimi na Kindle rusza już dziś. Sprawdziliśmy, jak to działa!
55

O Legimi na Kindle pisaliśmy już jakiś czas temu. Projekt wreszcie ujrzał światło dzienne, a aplikacja już dziś będzie dostępna do pobrania. My mieliśmy do niej dostęp już wcześniej i sprawdziliśmy, jak działa w praktyce.

Wokół Legimi na Kindle pojawiło się wiele kontrowersji. Po sieci krążyły plotki, że użytkownik będzie musiał dokonać jailbreaka swojego czytnika, co oczywiście nie miało najmniejszego sensu. Usługa w ogóle tego od nas nie wymaga. Jedyne, co musimy zrobić to pobrać aplikację na komputer, zalogować się do swojego konta Legimi i podłączyć kabelkiem Kindle'a. To wszystko.

Legimi dla Kindle - to działa!

Prawdę mówiąc byłem dość sceptycznie nastawiony do tych szumnych zapowiedzi. Spodziewałem się czegoś, co będzie mało wygodne, skomplikowane i odstraszające zwykłego użytkownika. Programiści Legimi stanęli jednak na wysokości zadania. Aplikacja Legimi dla Kindle działa naprawdę dobrze. Jak już wspomniałem, całość sprowadza się właściwie do przejścia przez prosty kreator, w trakcie którego logujemy się na swoje konto Legimi, podłączamy Kindle'a kabelkiem do komputera i klikamy przycisk synchronizuj. Reszta dzieje się sama. Póki co program jest dostępny wyłącznie na pecety. Wersja na Mac pojawi się w nadchodzących tygodniach. Oczywiście warunkiem jest posiadanie płatnej subskrypcji oraz książek, które da się przesłać na Kindle - tych obecnie jest 7 tys.

Aby przesyłać książki na Kindle musimy mieć wykupiony jeden z dwóch abonamentów:

  • ebooki bez limitu (32,99 zł miesięcznie przy umowie na rok, 39,99 zł bez umowy), umożliwiający dodanie 3 nowych ebooków co miesiąc,
  • ebooki + audiobooki bez limitu (39,99 zł miesięcznie przy umowie na rok, 44,99 zł poza umową), umożliwiający dodanie 5 nowych ebooków co miesiąc.

Książki są przesyłane natychmiast i są odpowiednio przekonwertowane. Problem polega jednak na tym, że aplikacja nie synchronizuje okładek. Pliki są zatem zapisywane w pamięci czytnika nie jako książki, a jako dokumenty i wyglądają po prostu kiepsko na ekranie głównym. Nie wpływa to w żaden sposób oczywiście na komfort czytania, ale mimo wszystko szkoda.

Drugi minus to ilość - te 3 książki w miesiącu to bardzo mało (nawet mimo faktu, że książki dodane wcześniej pozostają na czytniku, więc możemy jechać czytać dalej). Szczególnie, że mówimy o ofercie, która ma w nazwie "bez limitu". Warto też dodać, że synchronizujemy tylko jednego Kindle'a (za kolejnego musimy dopłacić 20 zł). System zapamiętuje bowiem nasz czytnik i pozwala na dokonanie wyłącznie 2 zmian w roku. To bardzo duże ograniczenia.

W trwającej do 30 października promocji można zamówić wybrany abonament bez zobowiązania w cenie równej miesięcznej subskrypcji z umową na 12 miesięcy. W ramach wykupionego pakietu możliwe jest korzystanie z 3 dodatkowych urządzeń oprócz Kindle (smartfon, tablet, komputer) z nielimitowanym dostępem do całego katalogu abonamentowego, czyli ponad 20 000 ebooków i audiobooków. Osoby chcące podłączyć dodatkowy czytnik do konta aktywują taką opcję w cenie 20 zł miesięcznie. Z Kindle skorzystają też subskrybenci w ofertach operatorów komórkowych (Play, T-Mobile, Plus). Wyłączeni z niej będą natomiast posiadacze pakietów bibliotecznych.

Warto podkreślić, że użytkownik musi przeprowadzać synchronizację za pomocą aplikacji i kabelka przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli tego nie zrobi, utraci możliwość otwierania ebooków z Legimi przesłanych na Kindle'a. Usługa jest dostępna wyłącznie na czytniki z dotykowymi ekranami. Pozostałe nie są obsługiwane ze względu na ograniczenia techniczne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Legimi.pl/kindle.

P.S. Wraz z udostępnieniem subskrypcji na Kindle do Legimi wraca oferta czytników za złotówkę. Od dziś dostępne będą 3 modele czytników: PocketBook Touch Lux 3 (również w wersji Gold), inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. W promocji trwającej do 30 października najtańszy z abonamentów Legimi ofercie z czytnikiem kosztować będzie 44,99 zł.

 

Podsumowując:

  • dostęp na Kindle możliwy w pakietach bez limitu.
  • w pakiecie ebooki bez limitu (od 32,99 zł) mozna pobrać 3 nowe ebooki miesięcznie na Kindle, w ebooki+audiobooki (od 39,99 zł) - 5 ebooków,
  • w obydwu pakietach można korzystać na 4 urządzeniach jak dotąd, na wszystkich poza Kindle bez limitu pobrań,
  • można będzie dokupić 2. czytnik do pakietu za 20 zł miesięcznie,
  • synchronizacja z Kindle konieczna jest raz na miesiąc (w wypadku braku synchronizacji nie będzie możliwe otwieranie plików z ebookami,
  • Kindle dostępny będzie tez w ofertach u operatorów komórkowych (Play, T-Mobile, Plus),
  • wersja apki desktopowej na Mac planowana jest za kilka tygodni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KindleLegimihot