Ebook

Nareszcie coś dobrego od Parlamentu Europejskiego - ebooki będą tańsze!

Jakub Szczęsny
Nareszcie coś dobrego od Parlamentu Europejskiego - ebooki będą tańsze!
15

Ebooki w Polsce cieszą się całkiem dobrym powodzeniem, ale nie oznacza to, że są traktowane na równi z wydaniami papierowymi. Obecnie, są one traktowane jako "usługi", na które nakłada się standardową stawkę VAT w wysokości 23 procent. To jednak może się zmienić wraz z tym, co zostało właśnie przygotowane przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska już wcześniej zajmowała stanowisko przychylne ebookom: według tej instytucji książki w formie cyfrowej powinny być objęte preferencyjną stawką VAT, która jest standardem w większości krajów Europejskich. W Polsce jest to 5%, natomiast w przypadku wydań cyfrowych, które są uznawane za usługi, stosuje się stawkę pełną, co nie wpływa korzystnie na ich dystrybucję. Co ciekawe, wcześniej niektóre kraje stosowały własną politykę odnośnie ebooków, nadając im przywileje podatkowe, jednak do pewnego czasu były one karcone przez Unię Europejską. Wraz z postępowaniem rewolucji cyfrowej ma się to zmienić - europejski parlament przyjął 590 głosami propozycję umożliwienia przez kraje członkowskie stosowania niższych stawek VAT.

Unia Europejska podejmuje słuszną decyzję - szkoda, że tak późno

Obniżona stawka VAT dla ebooków była przedmiotem dyskusji w instytucjach związanych z UE już od kilku lat. Europejska maszyna biurokratyczna działała na tym polu niesamowicie wolno - ale już teraz możemy mówić o sporym sukcesie. Jeżeli tylko kraje członkowskie zdecydują się na stosowanie niższych stawek VAT, może nas czekać spora obniżka na rynku ebooków, które obecnie i tak nie są niesamowicie drogie. W przypadku takich wydań mamy do czynienia z ominięciem bardzo kosztownego drukowania egzemplarzy oraz ich dystrybucji. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu prostych w obsłudze programów samodzielnie dostosowujących tekst do szeroko wykorzystywanych formatów w czytnikach ebooków, a także za sprawą bogatej oferty repozytoriów, gdzie można umieszczać własne publikacje. M. in. w sklepach AppStore oraz Google Play można swobodnie nabywać cyfrowe książki właściwie we wszystkich językach. Na rynku istnieje również sporo innych miejsc, gdzie można nabyć ebooki.

Nastają zatem dobre czasy dla osób, które czekały na to, aż książki cyfrowe zaczną być traktowane na równi z wydaniami papierowymi. Nie będzie to oznaczało postępującego wyparcia tradycyjnych nośników czytelniczych. Niemniej, to bardzo ważna informacja również z punktu widzenia edukacji. Szkoły zaczynają dostrzegać potencjał w czytnikach, tabletach oraz komputerach zachęcając uczniów do korzystania z wydań cyfrowych. Jeżeli macie dzieci, z pewnością wiecie, ile kilogramów ważą ich plecaki (o tym pisał wcześniej Grzegorz). Obniżenie stawki VAT na ebooki (co dotknęłoby również podręczniki w tej formie) byłoby zapewne wstępem do kolejnej fazy postępu na tym polu. Pytanie tylko, czy nasi krajowi włodarze zdecydują się na ustanowienie preferencyjnej stawki VAT, zgodnej już teraz z prawodawstwem UE.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu