Polska

ARUZ: intryguje i powstaje w Polsce

Maciej Sikorski
ARUZ: intryguje i powstaje w Polsce
Reklama

Amerykanie mają Apple i premierę ich nowego sprzętu, Polakom też przybył powód do zadowolenia. Wczoraj moje ucho wyłapało w wiadomościach radiowych, ż...

Amerykanie mają Apple i premierę ich nowego sprzętu, Polakom też przybył powód do zadowolenia. Wczoraj moje ucho wyłapało w wiadomościach radiowych, że w Łodzi powstaje intrygujący obiekt naukowy, dzisiaj postanowiłem sprawdzić, o czym mowa. Muszę przyznać, że robi wrażenie. ARUZ, bo to o nim mowa, trafi na listę rzeczy, które chciałbym zobaczyć.

Reklama

Zacznę od rozwinięcia skrótu ARUZ (Google podpowiadało, że chodzi mi o arbuz). To Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych. Powstanie w łódzkim Technoparku, pomysłodawcą projektu jest Politechnika Łódzka a zbuduje go firma Ericpol. Analizator, który ma ujrzeć światło dzienne do końca lipca przyszłego roku, będzie stanowił część (najważniejszą) Laboratorium Symulacji Molekularnych. Warto dodać, że projekt współfinansuje Unia Europejska (to poważna inwestycja – kilkadziesiąt milionów złotych). Na konstrukcję składa się kilka ton kabli, 100 km połączeń elektrycznych, kilkadziesiąt tysięcy układów FPGA – przedsięwzięcie sporych rozmiarów za grubą kasę. Ale co to właściwie jest?

Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych to cyfrowy symulator pracujący na naprawdę dużą skalę. Umożliwia jednoczesną analizę ponad miliona molekuł. Ma skrócić czas badań chemicznych (z miesięcy do dni) i nie tylko otworzyć, ale wręcz stworzyć naukowcom nowe drzwi w prowadzonych przez nich eksperymentach.

ARUZ z dokładnością do nanosekund odtworzy przepływ cząsteczek w czasie rzeczywistym i umożliwi poznanie natury zjawisk złożonych.[źródło]

Ważne jest to, że urządzenie można przeprogramować – to rozszerza zakres zastosowań analizatora. Naukowcy będą w stanie dostosować go do swoich aktualnych potrzeb:

Ta gigantyczna cyfrowa probówka jest jak kameleon - podkreśla koordynator naukowy projektu - dr inż. Robert Szewczyk z Ericpola. W tradycyjnym laboratorium mamy elementy składowe reakcji i widzimy, jaki jest wynik reakcji; ze względu na krótki czas reakcji nie jesteśmy w stanie zauważyć, co się działo po drodze i jak te warunki powinniśmy zmieniać. ARUZ daje nam możliwość zajrzenia do środka reakcji, jakby spowolnienia czasu - gdybym miał użyć jakiegoś porównania. Jednocześnie urządzenie można wykorzystać przy różnych badaniach, bo będzie się dostosowywać, jak kameleon.[źródło]


Wiadomo już co i gdzie, pozostaje pytanie w jakim celu? ARUZ ma się przysłużyć wielu dziedzinom nauki i gospodarki. Mowa m.in. o przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, zbrojeniowym, spożywczym, informatycznym czy lotniczym. Ta maszyna ma pomóc opracowywać nowe technologie. Rzeczy, o których chętnie pisalibyśmy na AW. Tym bardziej cieszy, że ta konstrukcja powstaje na terenie naszego kraju. Mam nadzieję, że gdy już wystartuje, będzie nam dane odwiedzić obiekt i przekonać się, jak to funkcjonuje.

Reklama

Źródła informacji oraz grafik: technopark.lodz.pl, ericpol.pl

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama