Płatności i bankowość

Ktoś jeszcze nie korzysta z BLIKA? Najnowsze dane mówią same za siebie

Grzegorz Ułan
Ktoś jeszcze nie korzysta z BLIKA? Najnowsze dane mówią same za siebie
Reklama

Polski Standard Płatności,- operator płatności mobilnych BLIK, pochwalił się wynikami transakcyjnymi za IV kwartał 2023 roku. Tradycyjnie już jest się czym chwalić, jednak niesamowite wrażenie zrobiła na mnie aktualna liczba aktywnych użytkowników BLIKA.

Wyjątkowo, zacznijmy więc ten raport BLIKA za IV kwartał 2023 roku od tego, a do wyników transakcyjnych przejdziemy za chwilę. Tak więc BLIK podaje liczbę aktywnych użytkowników - użytkownikiem jest osoba, która realizuje przynajmniej jedną transakcję BLIK w miesiącu, na poziomie już 15,8 mln. Przy czym w ostatnim roku przybyło ich aż 3 mln.

Reklama

Polecamy na Geekweek: USA zaprezentowało drona, który zmieni reguły wojny

Do połowy Polaków jeszcze trochę brakuje (37 mln), ale śmiało można mówić już o internautach (29,7 mln), bo trudno sobie wyobrazić użytkownika BLIKA, który nie jest jednocześnie internautą.

Generalnie to niesamowite, że tak ten BLIK się upowszechnił w Polsce, i to nie jest tylko statystyka, ma to przełożenie niemal 1:1, bo to nie jest tak jak z liczbą kart SIM, gdzie jeden klient może być w posiadaniu czterech, naprawdę już co drugi internauta w Polsce, przynajmniej raz w miesiącu płaci BLIKIEM. A jakby pominąć w liczeniu dzieci do 17 roku życia, to co drugi Polak (30,9 mln) - tylko pewnie i nastolatki już płacą BLIKIEM.

Niemniej to niebywały sukces tego systemu płatności mobilnych, a przypomnijmy, że BLIK uruchomiony został dokładnie 9 lat temu - Blik… i wystartowali. Polski Standard Płatności dostępny dla klientów 6 największych polskich banków.

Przechodząc już do wyników transakcyjności BLIKA, w IV kwartale 2023 roku wykonano różnymi kanałami płatności aż ponad pół miliarda transakcji.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych BLIK:

BLIK stał się integralną częścią życia wielu Polaków, upraszczając ich codzienność i sprawiając, że rozliczenia przebiegają sprawnie i intuicyjnie. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbach – od momentu wprowadzenia systemu za jego pośrednictwem przeprowadzono ponad 4,5 mld transakcji, z czego blisko 40 proc. przypadło na ubiegły rok. Co więcej, na koniec roku z usług BLIKA korzystało 15,8 mln aktywnych użytkowników. Tylko w czwartym kwartale to grono poszerzyło się o milion nowych osób.

Reklama
Rzecz jasna, nadal najwięcej płacimy BLIKIEM w e-commerce, ale już co czwarta transakcja dotyczy przelewów P2P na numer telefonu. To z pewnością w głównej mierze zastępuje rodakom przelewy natychmiastowe, które to w wielu bankach są płatne (chyba tylko w Santanderze są za darmo).
Widać to w wyraźnie rosnącej popularności tego kanału, z roku na rok jest ich więcej niż o połowę. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego ich liczba wzrosła o 61%, kiedy liczba transakcji BLIKIEM w e-commerce o „zaledwie” 26%.
Reklama
Rośnie też wartość transakcji wykonanych przy pomocy BLIKA różnymi kanałami płatności. Łączna ich suma w ubiegłym kwartale wzrosła o 45% w porównaniu z IV kwartałem 2022 roku do poziomu 72 mld zł.
Na koniec jeszcze wzmianka, o wciąż najpopularniejszym kanale płatności BLIK, a więc za zakupy w e-commerce, która to oddaje jak bardzo zadomowił się w naszym kraju ten system. Zeledwie cztery lata temu liczna transakcji BLIKIEM po raz pierwszy prześcignęła transakcje kartowe w internecie, a dziś jest ich już o około pięć razy więcej.
Źródło: BLIK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama