Płatności i bankowość

Blik… i wystartowali. Polski Standard Płatności dostępny dla klientów 6 największych polskich banków

Grzegorz Ułan
Blik… i wystartowali. Polski Standard Płatności dostępny dla klientów 6 największych polskich banków
70

Na dzisiejszej konferencji w siedzibie Krajowej Izby Rozliczeń, która będzie również siedzibą PSP, ogłoszono uruchomienie Blik. Aby wyjaśnić, co to takiego musimy wrócić do lipca 2013 roku, kiedy to 6 największych banków w Polsce zawarło porozumienie o wprowadzeniu wspólnego systemu płatności mobiln...

Na dzisiejszej konferencji w siedzibie Krajowej Izby Rozliczeń, która będzie również siedzibą PSP, ogłoszono uruchomienie Blik. Aby wyjaśnić, co to takiego musimy wrócić do lipca 2013 roku, kiedy to 6 największych banków w Polsce zawarło porozumienie o wprowadzeniu wspólnego systemu płatności mobilnych.

Były to następujące banki Alior, Millennium, BZWBK, mBank, ING oraz PKO BP, a wszystko to za sprawą tego ostatniego, czyli PKO BP, który w marcu tego samego roku uruchomił swoją aplikację IKO. To na jej bazie, założeniach i sposobie działania zbudowano wspólny dla tych banków system Blik, który od dziś dostępny będzie w aplikacjach mobilnych wszystkich tych banków.

Zasada działania Blik będzie identyczna jak w przypadku IKO, czyli będziemy mogli za jej pomocą dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych czy internetowych, wypłacać pieniądze z bankomatu czy przelewać środki P2P do innego użytkownika, przy użyciu jedynie numeru telefonu. W aplikacjach poszczególnych banków, pojawiła się dziś nowa zakładka o nazwie Blik, po wejściu w nią odnajdziemy te nowe funkcje. Niestety na razie bez najciekawszej z nich, czyli przelewów P2P, która zostanie udostępniona w najbliższym czasie.

Sam pierwowzór, czyli IKO, nie zmieni się prócz napisu przy jednorazowych kodach. Od dziś w miejsce kodu IKO, będziemy mieli napis kod Blik.

Całość systemu będzie obsługiwała od strony technicznej KIR. Najważniejsze pytanie, gdzie będziemy mogli płacić poprzez aplikację mobilną? Otóż na dziś dostęp do niej ma blisko 1 mln klientów banków założycieli, którzy między sobą będą mogli przelewać środki. Do tego dochodzą podpisane umowy z DotPay i PayPro, dzięki czemu zapłacimy Blikiem w ponad 5 tysiącach sklepów internetowych. Dalej mamy umowę z eService, której udział w polskim rynku transakcji kartowych wynosi ponad 40%. Podpisana jest też już umowa z First Data Polska, a to oznacza 150 tysięcy terminali obsługujących system Blik w ciągu następnych kilku miesięcy. Prowadzone są też rozmowy z pozostałymi operatorami płatności w Polsce. Oczywiście od dziś będziemy mogli również wypłacać pieniądze z bankomatów należących do banków założycieli.

Mamy tu więc całkiem prężny system z perspektywą na bezproblemową dostępność niemal w każdym miejscu w Polsce, gdzie do tej pory mogliśmy płacić kartą jak i w Internecie. Podkreślić należy również, że jest to system otwarty, czyli dostęp do niego otrzymają wszystkie pozostałe banki, również te małe, które nie miały do tej pory nawet swojej aplikacji mobilnej. Dla klientów tych banków udostępniona zostanie dedykowana aplikacja Blik. Banki, które wyraziły już chęć przystąpienia do PSP, to między innymi Getin, Eurobank, NeoBank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole czy Idea Bank.

Tymczasem zapraszam klientów 6 pierwszych banków, wymienionych na początku do pobierania aktualizacji swoich aplikacji mobilnych. Na dziś dostępne będą u większości aplikacje na Androida i Windows Phone. Użytkownicy iOS mogą dłużej poczekać na dostępność tej aktualizacji z uwagi na dłużej trwającą certyfikację w App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot