Polska

Wkrótce skończy ci się ważność mDowodu. Jak go przedłużyć?

Piotr Kurek
Wkrótce skończy ci się ważność mDowodu. Jak go przedłużyć?
2

mObywatel wysyła powiadomienia do użytkowników aplikacji posługujących się mDowodami. By dalej korzystać z dokumentu trzeba zaktualizować jego certyfikat. Jak to zrobić?

mObywatel 2.0 zadebiutował w lipcu ubiegłego roku. Odświeżona aplikacja, nowe możliwości i serwis internetowy z poziomu przeglądarki z dostępem do spraw urzędowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy uruchomiono mDowód, który może zastąpić w wielu przypadkach plastikowy odpowiednik. Jest też tymczasowe mPrawo Jazdy, które aktywowane jest w momencie zdania egzaminu państwowego oraz szereg innych dokumentów ułatwiających nam realizowanie codziennych spraw. mObywatel rośnie i wprowadza nowe funkcje co kilka miesięcy – z czego najważniejszą jest Zastrzeż PESEL, który od czerwca zobowiązuje firmy i instytucje finansowe do sprawdzania statusu PESEL – jeśli jest zastrzeżony, nie można podpisywać umów kredytowych. Teraz, rok po uruchomieniu nowej wersji mObywatela i oddaniu w ręce użytkowników cyfrowego dowodu tożsamości, aplikacja wysyła powiadomienia, z których wynika, że dostęp do mDowodu może zostać zablokowany. Wynika to z faktu wygasającego 14.07 certyfikatu mDowodu (dla osób, które korzystają z niego od 14.07.2023 r.). Jak go przedłużyć?

Wygasający dostęp do mDowodu w mObywatelu? Oto jak go przedłużyć

Powiadomienie, które zostało rozesłane do użytkowników aplikacji mObywatel mówi:

Obecny profil mObywatel jest ważny jeszcze 14 dni. Uzyskaj nowy profil, aby nadal korzystać z mDowodu i wygodnie logować się do usług online.

Niestety aplikacja nie podpowiada w jaki sposób można uzyskać nowy profil lub przedłużyć obecny. Aktualizacja danych w zakładce mDowód nie pomaga i trzeba się nieco naszukać, by dotrzeć do opcji związanej z przedłużeniem dostępu. Chodzi tu o o zakładkę Wydane certyfikaty, którą można odnaleźć w dziale "Więcej", w sekcji "Ustawienia". Wyświetlany w niej Certyfikat mDowodu choć zaznaczony jest jako "Ważny", wygasa 14 lipca. By uzyskać nowy, należy przejść do szczegółów certyfikatu i wybrać opcję "Unieważnij certyfikat". Postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na urządzeniu mobilnym, będzie można ponownie aktywować mDowód, co równoznaczne jest z wysłaniem wniosku o profil mObywatel. Dzięki niemu szybko i wygodnie zalogujemy się do usług online. Tożsamość można potwierdzić profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

Aktualizacja 6.07

Wraz ze zbliżającym się pierwszym terminem wygaśnięcia certyfikatu ważności mDowodu, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aktualizację aplikacji mObywatel w wersji na iOS i Androida, która usprawnia proces jego przedłużenia. Jest to powiązane z faktem, że pierwsze mDowody udostępnione zostały 14 lipca 2023 r. a certyfikat ich ważności obowiązuje tylko przez rok. Stąd też konieczność jego przedłużenia. Dzięki najnowszej aktualizacji nie trzeba już unieważniać dotychczasowego certyfikatu, który skutkował całkowitym wylogowaniem z mObywatela i koniecznością ponownego logowania i autoryzacji, np. Profilem Zaufanym. W aplikacji pojawiła się możliwość łatwego jego przedłużenia. By to zrobić, wystarczy w menu Więcej wybrać Wydane Certyfikaty oraz wskazać opcję "Uzyskaj nowy", dzięki której można odnowić certyfikat i nie martwić się potencjalnym zablokowaniem dostępu do mDowodu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że konieczność odnowienia certyfikatu mDowodu dotyczy wyłącznie osób, którym certyfikat kończy się w ciągu najbliższych 14 dni. Jeśli cyfrową wersję swojego dokumentu tożsamości aktywowaliście w aplikacji mObywatel nieco później, powiadomienie pojawi się w odpowiednim momencie i nie musicie się martwić na zapas – certyfikat ważny jest rok. Termin jego wygaśnięcia można sprawdzić w tym samym miejscu, w którym jest on przedłużany – w menu Więcej, w zakładce Wydane Certyfikaty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mobywatel