Polska

Meldunek przez internet? To proste – wystarczy kilka kroków

Piotr Kurek
Meldunek przez internet? To proste – wystarczy kilka kroków
Reklama

Choć wydawałoby się, że obowiązek meldunkowy w Polsce to już przeszłość, zmiany w prawie go znoszące wciąż nie weszły w życie. Na szczęście wszystkie formalności można załatwić online. Jak to zrobić?

Obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony już w 2014 r. co wynikało z nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jednak termin ten każdego roku został przesuwany, najpierw na 2016 r., później na 2018 r. i tak dalej. Do tej pory żaden z rządów nie zdecydował się na wprowadzenie nowych przepisów, co już kilka lat temu tłumaczone było m.in. prawidłową realizacją obowiązków, jakie należą do administracji publicznej. Chodziło tu przede wszystkim o sprawy związane z głosowaniem w wyborach oraz emeryturami, rentami, dodatkami socjalnymi, opieką społeczną i ubezpieczeniami społecznymi.

Reklama

Na ten moment nic nie wskazuje, by sprawy się zmieniły, jednak na przestrzeni prawie dekady ułatwiono cały proces związany z meldunkiem – zarówno obywateli naszego kraju, jak i obcokrajowców. Od 2013 r. nie trzeba się wymeldowywać z jednego urzędu, by zarejestrować się w drugim, a od 2018 r. wprowadzono możliwość przeprowadzenia całej procedury meldunkowej przez internet oraz doprecyzowano procedury meldunkowe dla cudzoziemców.

Musisz się zameldować? Zrób to przez internet – to proste

Coraz więcej obywateli melduje się online. Na koniec maja 2024 r. zrobiło to aż 1 009 359 osób. Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców. Aby to zrobić nie trzeba iść do urzędu – wszystko możesz załatwić na stronie gov.pl.

– czytamy na stronach Ministerstwa Cyfryzacji, które zachęca do korzystania z usług online. Czy to sukces? Według ministerstwa, tak. Przekroczenie miliona osób, które skorzystały z możliwości zameldowania się przez internet ma być jednym z ważniejszych kamieni milowych. Co ciekawe, zainteresowanie tego typu procesem wzrosło dopiero w ostatnim czasie. To aż o 75918 osób więcej niż na koniec 2023 r. Do tej pory w 2024 r. najwięcej meldunków online odbyło się kilka miesięcy temu – w lutym były to dokładnie 17021 osoby. A przypomnę, że możliwość meldunku przez internet wprowadzono w 2018 r.

Co jest potrzebne do zameldowania się online?

  1. Profil zaufany.
  2. Dokumenty potwierdzające prawo do lokalu (np. umowa najmu, odpis z księgi wieczystej).
  3. Jeśli dana osoba nie jest właścicielem to potrzebuje zgody właściciela na piśmie oraz dokumentu potwierdzającego prawo właściciela do lokalu.

Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Wejdź na gov.pl i wybierz usługę "Zamelduj się".
  2. Wybierz rodzaj meldunku (stały lub czasowy).
  3. Zaznacz, kogo chcesz zameldować (siebie, rodzinę).
  4. Dodaj wymagane dokumenty.
  5. Wypełnij dane osobowe i adresowe.
  6. Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.

Dość prosta procedura skutkuje natychmiastowym zameldowaniem przez urząd, a gdy twoja księga wieczysta jest w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych zostaniesz automatycznie zameldowany. Możesz też sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL, co wymaga profilu zaufanego.

Jak się wymeldować?

W przypadku wymeldowania też można skorzystać z odpowiedniej usługi w sieci. Na stronie gov.pl wystarczy wybrać opcję "Wymelduj się z pobytu stałego" lub "Wymelduj się z pobytu czasowego" oraz wypełnienie odpowiednich formularzy.

Zaświadczenie o zameldowaniu

Potrzebujesz zaświadczenia o zameldowaniu? Łatwo go można pobrać z internetu. Wystarczy odwiedzić zakładkę Sprawdź dane swoje lub swojego dziecka w rejestrze PESEL i pobierz zaświadczenie, gdzie po zalogowaniu Profilem Zaufanym można pobrać zaświadczenie. Co ważne, dokument jest ważny wyłącznie w wersji elektronicznej. Wydrukowane zaświadczenie nie będzie już dokumentem. Cyfrowa wersja jest opatrzona pieczęcią ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama