Android

Kodi, najlepsza platforma typu Media Center, dostępny dla wszystkich w Google Play

Tomasz Popielarczyk
Kodi, najlepsza platforma typu Media Center, dostępny dla wszystkich w Google Play
Reklama

Kodi (do niedawna znany jako XBMC) to bez wątpienia jedno z najlepszych (o ile nie najlepsze) narzędzi do odtwarzania i zarządzania multimediami. Do n...

Kodi (do niedawna znany jako XBMC) to bez wątpienia jedno z najlepszych (o ile nie najlepsze) narzędzi do odtwarzania i zarządzania multimediami. Do niedawna był preinstalowany na przystawkach telewizyjnych z Androidem, których kilka przetestowałem na łamach Antyweba. Teraz zainstalować może go każdy.

Reklama

Kodi jest obecny w sklepie Google Play od kwietnia br. Dotąd jednak konieczne było zarejestrowanie się do udziału w betatestach. Twórcy wraz z wydaniem drugiej wersji beta wydania z numerkiem 15 zdecydowali się jednak uczynić program ogólnodostępnym. Każdy zatem może obecnie skorzystać z ogromnych możliwości, jakie oferuje - zarówno na smartfonie, tablecie jak i Androidzie TV.


Kodi to prawdziwy kombajn. Jego podstawowym zastosowaniem jest oczywiście odtwarzanie multimediów. Te możemy przechowywać zarówno w pamięci naszego urządzenia jak i w lokalizacji sieciowej. Na tym jednak nie koniec, bo za sprawą rozbudowanej bazy pluginów możemy wykorzystać program do pobierania informacji o filmach i serialach, streamingu wideo z różnych usług, zarządzania i organizowania biblioteczki, a także przeglądania zasobów sieci. Wszystko to zoptymalizowane pod duże, telewizyjne ekrany (siłą rzeczy zatem posiadacze smartfonów poczują dyskomfort przy obcowaniu z tym interfejsem, ale podobno trwają prace nad poprawą).

Siłą Kodi jest konfigurowalność. Aplikacja jest bardzo elastyczna, a liczba przełączników oraz ustawień wręcz przytłacza. Wszystko to tradycyjnie udostępniane jest na zasadach Open-Source. Dzięki temu jest to rozwiązanie dostępne na wiele platform - począwszy od pecetów, przez urządzenia mobilne, a na Raspberry Pi skończywszy.


Wydanie z numerkiem 15 nosi nazwę Isengard i ma przede wszystkim na celu ustabilizowanie oraz zoptymalizowanie aplikacji po dużych zmianach, jakie zaserwowano jej w wersji 14. W drugiej becie wprowadzono łącznie 180 zmian. Wśród najważniejszych warto wymienić nowy framework dla Androida, poprawione przewijanie, a także lepsze zarządzanie pamięcią wewnętrzną urządzenia.

Kodi jest dostępny w Google Play. W razie potrzeby, na stronie projektu znajdziecie też plik APK do ręcznej instalacji.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama