Wideo

Kodi 15 "Isengard" z toną ulepszeń oraz stabilną wersją na Androida

Tomasz Popielarczyk
Kodi 15 "Isengard" z toną ulepszeń oraz stabilną wersją na Androida
6

Zadebiutowała właśnie najnowsza wersja multimedialnej platformy Kodi. Wydanie z numerkiem 15 jest oznaczone nazwą kodową "Isengard" to znaczące ulepszenia w odtwarzaniu i wydajności, a także pierwsze stabilne wydanie dla Androida wspierające 4K i kodeki HEVC. Kodi 15 to prawdopodobnie jedno z naj...

Zadebiutowała właśnie najnowsza wersja multimedialnej platformy Kodi. Wydanie z numerkiem 15 jest oznaczone nazwą kodową "Isengard" to znaczące ulepszenia w odtwarzaniu i wydajności, a także pierwsze stabilne wydanie dla Androida wspierające 4K i kodeki HEVC.

Kodi 15 to prawdopodobnie jedno z największych wydań tej platformy. Twórcy zaimplementowali tutaj całą masę usprawnień i poprawek. Odtwarzacz doczekał się wsparcia dla płynnego przełączania między poszczególnymi rozdziałami w plikach MKV (a także innych kontenerowych formatów). Dodano do niego również adaptacyjne przewijanie. Użytkownik ponadto łatwiej teraz będzie wyszukiwał ścieżkę dźwiękową oraz napisy - Kodi ma je podsuwać automatycznie. Przebudowano również mechanizm zarządzania dodatkami, które stanowią jeden z największych atutów tej platformy. Ma być prościej i bardziej intuicyjnie. Wszystko to dopełnia zmiana modelu prac nad tłumaczeniami interfejsu - teraz będą one działały na zasadzie dodatków, a więc twórcy otrzymają możliwość aktualizowania ich niezależnie od samego programu.

Kodi 15 wprowadza również znaczące nowości na Androidzie. Twórcy zaimplementowali tutaj sprzętowe przyśpieszenie dla kodeków HEVC. Możliwe zatem stało się odtwarzanie wideo w rozdzielczości 4K, choć trzeba zaznaczyć, że skorzystają z tej możliwości jedynie posiadacze wybranych urządzeń. HEVC jest teraz również akcelerowany również na Window, gdzie ponadto dodano obsługę DirectX Video Acceleration.

Nowa wersja platformy Kodi to również zupełnie odświeżony silnik dźwiękowy AE. Zastąpił on stare rozwiązanie, które było mocno ograniczone w dzisiejszych realiach. Teraz możliwe będzie nie tylko odtwarzanie materiałów w znacznie wyższej jakości, ale również modyfikowanie dźwięku w czasie rzeczywistym np. za pomocą korektora.

Nowa wersja kończy ze wsparciem dla starszych systemów. Teraz, aby skorrzystać z Kodi potrzebujemy przynajmniej Androida 4.2, iOS 5.1, OS X 10.7 lub Ubuntu 12.10. Wydanie to jest jednocześnie pierwszym, które jest ogólnodostępne jako stabilna wersja w sklepie Google Play. Szczegółowe informacje na jego temat znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie projektu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu