Android Pay zadebiutował w Polsce 17 listopada 2016 roku. Na start 3 banki w Polsce udostępniły swoim klientom tę formę zbliżeniowych płatności mobilnych - Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz Bank Zachodni WBK. Klika miesięcy później dołączył do nich Nest Bank i mBank, ale to ten ostatni święci obecnie triumfy, jeśli chodzi o popularność tego rozwiązania wśród swoich klientów.
Klienci mBanku zdecydowanymi liderami płatności mobilnych Android Pay w Polsce
Branżowy serwis Cashless, który bardzo cenię za ciekawe wpisy na temat obrotu bezgotówkowego w Polsce, systematycznie odpytuje polskie banki na temat popularności różnych rozwiązań bezgotówkowych, które udostępniają swoim klientom.
I tak wczoraj opublikowali wpis na temat liczby użytkowników Android Pay w Polsce, którą udało się zdobyć przez ten ponad już rok obecności tego rozwiązania w naszym kraju. Z szacunkowych danych, które udało im się zebrać (jedynie Nest Bank, Getin Bank i Euro Bank nie chwalą się swoimi danymi) wychodzi na to, że obecnie w Polsce z Android Pay korzysta 200 tysięcy użytkowników.
Najwięcej ma ich mBank, to oficjalne dane - we wrześniu ubiegłego roku korzystało z Android Pay 70 tysięcy klientów tego banku, a na koniec 2017 roku już 106 tysięcy. Na drugim miejscu jest Bank Zachodni WBK z 43 tysiącami użytkowników AP. Dalej są już tylko szacunkowe dane odnośnie do Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe, które łącznie mogą mieć około 40 tysięcy użytkowników tej formy płatności. Na końcu pozostaje BGŻ BNP Paribas - 5,8 tysięcy klientów oraz Plus Bank z 300, ale ten ostatni Android Pay udostępnił swoim klientom dopiero pod koniec ubiegłego roku.
Spójrzmy teraz na kolejny raport Cashless, pokazujący ile płatności przy użyciu Android Pay dokonali użytkownicy w IV kwartale 2017 roku.
Tutaj dane dotyczą wszystkich zbliżeniowych płatności mobilnych, a więc i HCE i Android Pay. Niestety zabrakło w nich trzech największych banków w Polsce czyli PKO BP z ich płatnościami zbliżeniowymi poprzez iKO, Banku Pekao z ich PeoPay oraz ING, którzy nie chcą się dzielić danymi. Niemniej żaden z nich nie oferuje Android Pay w swojej aplikacji, a na tym chciałem się właściwie skupić.
I tak, absolutnym liderem jest tutaj mBank, którego klienci dokonali w IV kwartale 2017 roku 5,3 mln transakcji przy użyciu Android Pay. Daleko w tyle jest Bank Zachodni WBK, który ma zbliżona liczbę klientów - ponad 4 miliony, ale przy użyciu AP dokonano w tym banku jedynie 333 tysiące transakcji, pozostałe płatności zbliżeniowe w tym banku przy użyciu HCE wyniosły 514 tysięcy transakcji.
W Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe razem z HCE płatności zbliżeniowych było łącznie 677 tysięcy, ale Cashless szacuje, że za płatności Android Pay odpowiada tu liczba 600 tysięcy transakcji. Dodając do tego mniejsze banki, wychodzi, że w IV kwartale 2017 roku dokonano blisko 8 milionów zbliżeniowych płatności mobilnych w tych bankach, a aż 6,3 mln z nich przy użyciu Android Pay. Mam nadzieję, że wspomniana czołówka banków w Polsce udostępni również swoje statystyki na temat mobilnych płatności zbliżeniowych dokonywanych przez swoich klientów przy użyciu HCE, wtedy mielibyśmy rzeczywisty obraz popularności płatności zbliżeniowych w Polsce.
Co do wyniku mBanku, którego klienci wykonali najwięcej transakcji przy użyciu Android Pay w Polsce, wydaje mi się, że duży wpływ na to miał fakt, że jako pierwszy bank w Polsce wbudowali Android Pay w swoją aplikację mobilną.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu