Motoryzacja

Kia Telluride z tytułem World Car of The Year, pewnie nawet o niej nie słyszeliście

Kamil Pieczonka
Kia Telluride z tytułem World Car of The Year, pewnie nawet o niej nie słyszeliście
11

Plebiscyt World Car of The Year jest mocno zamerykanizowany, nawet pomimo faktu, że na najlepsze auto głosują dziennikarze z całego świata, w tym również z Polski. Mimo wszystko małym zaskoczeniem jest, że zwycięzcą plebiscytu została Kia Telluride, która dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie nadal kochają SUVy

Amerykanie uwielbiają duże samochody, najlepiej sprzedające się tam modele to pickupy, na czele z Fordem F-150, a drugą grupą najpopularniejszych aut są właśnie SUVy. W wąskim finale World Car of The Year 2020 znalazły się aż dwa takie pojazdy, zwycięzca czyli Kia Telluride oraz Mazda CX-30, a stawkę uzupełniła... Mazda 3. Kia Telluride to sporych rozmiarów SUV, dostępny w tej chwili tylko na rynku amerykańskim, który wygrywa nie tylko ciekawym designem, ale również ceną, która jest bardzo atrakcyjna na tle konkurentów z Europy. Szef Kia w USA powiedział, że bardzo cieszy go wygrana i wspomniał, że to dobry prognostyk dla modeli Sportage i Sorento, które wkrótce zadebiutują w nowych wersjach, z designem wzorowanym na Telluride. Nie jestem jednak do końca przekonany, czy w Europie też się tak spodobają...

Zwycięzcy w subkategoriach już bez zaskoczeń

W ramach plebiscytu World Car of The Year przyznawane są również nagrody dodatkowe w kilku kategoriach. I tak najlepszym autem miejskim została również Kia, tym razem elektryczny model eSoul, który wyprzedził Volkswagena T-Crossa oraz MINI Electric. W kategorii aut sportowych w pierwszej trójce były aż 3 modele Porsche - 911, 718/Spyder oraz Taycan i to właśnie ten ostatni zdobył główną nagrodę. Co więcej to nie jedyne wyróżnienie dla tego modelu, główną nagrodę zdobył również w kategorii auta luksusowego, gdzie wyprzedził Mercedesa EQC oraz Porsche 911.

Ostatnie wyróżnienie dotyczyło designu, także tutaj w pierwszej trójce pojawił się Taycan, tuż obok Peugeota 208 oraz zwycięzcy, czyli Mazdy 3. Trzeba przyznać, że wyniki są dosyć zaskakujące, przynajmniej w niektórych kategoriach. W europejskiej edycji podobnego plebiscytu rezultaty były znacznie bliższe moim sympatiom ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu