Apple

Przesiadka z Maka na Windowsa w 2021 stała się znacznie łatwiejsza

Kamil Świtalski
Przesiadka z Maka na Windowsa w 2021 stała się znacznie łatwiejsza
16

Apple nareszcie wyciągnęło pomocną dłoń użytkownikom chcącym korzystać z ich menadżera haseł poza ekosystemem Apple. Nie jest idealnie, ale to krok w dobrym kierunku.

O tym że warto korzystać z menadżerów haseł wiedzą wszyscy. No i tak się składa, że Apple ma w tym temacie swoje autorskie rozwiązanie — Pęk kluczy przechowywany w iCloud jest doskonale zintegrowany z całym systemem. Czy to rozwiązanie idealnie? Nie, jak wszystkie tego typu produkty ma swoje wady i zalety, no i zestaw potencjalnych zagrożeń po wycieku całej bazy. Ale właśnie: to autorskie rozwiązanie Apple. A wśród nich klasyką jest to, że użytkownicy korzystający z innych systemów nie mogą się nimi cieszyć. A może raczej nie mogli — bo ostatnio coraz więcej się w temacie zmienia.

Hasła przechowywane w iCloud teraz łatwo dostępne jako rozszerzenia w Google Chrome

Aplikacja gwarantująca nam dostęp do plików przechowywanych w chmurze iCloud na Windowsa dostępna jest już od wielu miesięcy. I jako osoba która pożegnała się z Dropboxem, a główną chmurą na kilkadziesiąt najważniejszych plików do których zawsze potrzebuję dostępu został właśnie iCloud. Zdarzają się momenty, w których nie mam dostępu do Maka (ot, jak chociażby wówczas, gdy ten trafia do serwisu na znacznie dłużej, niż powinien, bo przy wymianie klawiatury uszkodzona została matryca), wówczas jest to opcja ratująca życie. W maju minionego roku spotkała mnie taka sytuacja, ale przesiadka na komputer zastępczy nie należała do zbyt przyjemnych. Głównie za sprawą konieczności przepisywania każdego hasła osobno bezpośrednio z telefonu — przelogowanie się w tych kilkunastu usługach z których na co dzień korzystam pochłonęło stosunkowo dużo czasu. Ale przy analogicznych okolicznościach — tym razem nie trzeba się będzie martwić. Bo oto Apple oficjalnie wypuściło rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które pozwoli na dostęp do zapisanych w Pęku kluczy iCloud haseł także wtedy, gdy nie korzystamy z komputera Apple.

Dotychczas była to opcja przeznaczona wyłącznie applowskiej przeglądarce Safari. Po latach nareszcie firma zdecydowała się zapewnić wsparcie także najpopularniejszej przeglądarce na świecie — i dodatek Hasła iCloud jest już dostępny w Chrome Web Store:

Hasła iCloud to rozszerzenie Chrome dla użytkowników Windows. Pozwala ono podczas odwiedzin witryn w Chrome na Windows PC używać tych samych silnych haseł Safari utworzonych na iPhonie, iPadzie lub na Macu. Rozszerzenie Hasła iCloud zachowuje także w Twoim pęku kluczy nowe hasła utworzone w Chrome, aby były dostępne na Twoich urządzeniach Apple.

Lepiej późno, niż wcale. Świetna sprawa zwłaszcza dla tych, którzy migrują między systemami i zawsze brakowało im rozwiązań Apple na urządzeniach innych producentów. Jeżeli wolą rozwiązania giganta z Cupertino, to mogą je spokojnie wybierać... przynajmniej tak długo, jak na Windowsie korzystają z Chrome'a, a nie Edge, Opery czy Firefoxa ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu