Wraz z aktualizacją przeglądarki Chrome do wersji 27, pojawiła się możliwość wyszukiwania głosowego w wyszukiwarce Google w języku polskim. Do tej por...
Wraz z aktualizacją przeglądarki Chrome do wersji 27, pojawiła się możliwość wyszukiwania głosowego w wyszukiwarce Google w języku polskim. Do tej pory funkcja ta dostąpna była jedynie w aplikacjach mobilnych, z czego osobiście korzystałem nadzwyczaj często. Czy siedząc przed komputerem rzeczywiście łatwiej i szybciej jest mówić do Google zamaiast stukać w klawiaturę? To zależy.
Jak widzicie chociażby po grafice tytułowej, czasem po prostu lepiej wpisać to czego poszukujemy, szczególnie gdy chodzi o słowa, których pisownia różni się od tego jak ją wymawiamy - w odniesieniu oczywiście do zasad języka polskiego. Dlatego takie podstawowe polecenia jak "pogoda polska" czy "kursy walut" działają bez zastrzeżeń. Delikatne problemy pojawiają się jednak, gdy wypowiadana fraza zawiera liczby czy słówka pochodzące z obcych języków. Co ciekawe, nawet popularne nazwy własne jak "xbox one" były wprowadzane w sposób fonetyczny., podczas gdy z "playstation 4" Google nie miało żadnych problemów.
A co z dłuższymi frazami? Najprawdopodbniej istnieje pewien limit na długość wypowiedzi, ponieważ gdy chciałem "zamęczyć" Google naprawdę wydłużonym zapytaniem nasłuchiwanie kończyło się i zwracane były wyniki dotyczące słów wypowiedzianych do tego momentu. Nie ma jednak problemu z wprowadzeniem frazy składającej się nawet z piętnastu słów. Nie doświadczymy jednak jeszcze możliwości wyszukiwarki, jakie prezentowane były podczas konferencji Google I/O przy wykorzystaniu Grafu Wiedzy, dzięki którym możliwe jest zapoczątkowanie wyszukiwania zwrotem "OK, Google" i zadanie takiego pytania jak "pokaż mi atrakcje w Santa Cruz".
Mimo to, wyszukiwanie głosowe może znacznie przyspieszyć korzystanie z wyszukiwarki i choć nie zawsze jest tak precyzyjne, jakbyśmy tego oczekiwali, to myślę że ten pierwszy krok został już wykonany. Knowledge Graph również jest u nas już dostępny, musimy więc zaczekać na połączenie obydwu usług.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu